ПОГЛЕД У ФИЗИКУ: Медијска лабораторија Института

(ВИДЕО) На Институту за физику у Београду већ дуги низ година спроводи се пројекат обуке научних новинара под именом MEDIALAB. Пројектом координира Одељење комуникација Института, док саму обуку осим чланова овог одељења изводе и водећи научни новинари и истраживачи.

Годишње се оспособљава између 15 и 30 полазника за извештавање о науци, од којих су неки већ активни научни новинари. Обука је за полазнике бесплатна, а њено организовање финансијски подржава Центар за промоцију науке у оквиру Јавног позива.

Како изгледа МЕДИАЛАБ и шта о обуци кажу полазници и организатори, погледајте у новој епизоди „Погледа у физику“.

Поглед у физику, Еп. 13: Медијска лабораторија
АУТОРИ: Марија Ђурић, Слободан Бубњевић, Јована Николић
СНИМАЊЕ И МОНТАЖА: Алкесандар Мијаиловић
ПРОИЗВОДЊА: Институт за физику у Београду, 2024.
Поглед у физику је видео серијал Института за физику у Београду који у кратким епизодама говори о пројектима и истраживањима који се спроводе на Институту.

СЕМИНАР: др Роберто Емпаран

У оквиру семинара Института за физику у Београду, у среду, 31. јула 2024. године у 15 часова у сали „Звонко Марић“ у Институту за физику у Београду, др Роберто Емпаран (Универзитет у Барселони) одржаће предавање:

Black hole microstates

САЖЕТАК:

Identifying a set of microstates for a black hole in a regime of strong gravitational coupling is necessary to understand the nature of the black hole interior, the singularity, the experience of the infalling observers, and other problems. Black holes can harbor arbitrarily large interiors in the form of „bag-of gold geometries“, which have the desirable property of providing good microstates, but the bad feature of yielding too many of them, even infinite. I will describe how the gravitational path integral allows the construction of an extremely universal class of microstates (neutral or charged, with rotation, extremal or not, and in any number of dimensions), and argue that spacetime wormholes reduce the dimension of the space of these states to a value in agreement with the Bekenstein-Hawking formula.

ГОСТИ: Ученик из Кореје на пракси у Институту

У оквиру програма праксе за ученике средњих школа који реализује Институт за физику у Београду, током лета у Институту је боравио Ђисунг Хан, ученик из Кореје који тренутно живи у Београду.

Током летње праксе, Хан је имао прилику да види како функционише једна научно-истраживачка установа у Србији и да се упозна са истраживачима и темама којима се физичари баве.

Директор Института за физику у Београду, др Александар Богојевић примио је Хана на крају програма праксе и доделио му сертификат о учешћу.

У наставку школовања, Хан планира да студира физику у Великој Британији.

ИЗ МЕДИЈА: Лавина вести о ERA Chairs успеху истраживача Института

О великом успеху истраживача Института за физику у Београду који су освојили средства у оквиру европског ERA Chairs програма за истраживање 2D структура, извештава већина домаћих медија.

Радио-телевизија Србије наводи да је ово један од највећих појединачних пројеката који су стигли у Србију и да су истраживачи Института освојили средства у вредности од 2,5 милиона евра.

Сајт дневног листа Политика преноси да ће пројекат реализовати група истраживача Центра за чврсто стање и нове материјале Института за физику у Београду и да је пројектом предвиђен повратак из САД једног од водећих истраживача из ове области др Емила Божина.

О успеху истраживача тима који чине др Ненад Лазаревић, др Бојана Вишић, др Јелена Пешић и др Зорица Константиновић пише и Нова економија. „Институт за физику у Београду активно ради на повратку наших истраживача из иностранства“, наводи се на сајту овог магазина.

Радио-телевизија Војводине преноси да руководилац пројекта др Ненад Лазаревић оцењује да ће овим пројектом као и повратком др Божина бити успостављен „водећи регионални центар за експерименталну физику чврстог стања“.

Forbes преноси речи директора Института за физику у Београду, др Александра Богојевића који каже: „На Институту више од десет година знамо да наша будућност као квалитетне научне институције зависи од интензивног рада на повратку наших истраживача из дијаспоре“.

Euronews преноси да је у оквиру пројекта предвиђено да Институт у истраживању кондензованог стања материје и нових материјала користи мерења са великих постројења и да успостави центар за обуку у новим методама за истраживаче из Србије, региона Западног Балкана и Југоисточне Европе.

Новости подсећају да је Центар за физику чврстог стања и нове материјале пре 30 година основао и успешно њиме руководио академик Зоран Поповић, док сада Центром руководи др Ненад Лазаревић.

Танјуг преноси да је ERA Chairs инструмент у оквирном програму Horizon Europe намењен јачању истраживачких капацитета универзитета и института.

Курир напомиње да ће средства из овог пројекта омогућити да се успостави нова јединица која ће бити интегрисана у Центар за чврсто стање и нове материјале и повезана са постојећим лабораторијама у Центру – лабораторијама за чврсто стање, наноструктуре, 2Д и електронске материјале.

Како преноси сајт телевизије N1, пројекат је подстакнут проблемом карактеризације скривених фаза у кагоме кристалима, што су материјали који се тренутно налазе у глобалном фокусу.

Пројектни тим ће, како се наводи на сајту Недељника, покушати да одговори на ове изазове који су тренутно на фронту светских истраживања.

„Пројекат ће учврстити позицију Института као центра изврсности у Европском истраживачком простору и помоћи сарадњу са партнерима из привреде“, преноси сајт Biznis.rs.

Поводом овог пројекта у среду, 17. јула, министарка науке, технолошког развоја и иновација, др Јелена Беговић организовала је пријем за истраживаче о чему су такође известили медији.

Танјуг јавља да је ово први ERA Chairs пројекат у оквиру позива Европске комисије.

Уна преноси изјаву министарке др Беговић да је наука наш најбољи бренд и да су „ови људи њени најбољи амбасадори“.

Fonet напомиње да је министарка пројекат окарактерисала као велики успех нарочито због чињенице да ће због овог пројекта у Србију доћи светски стручњаци.

Видео снимак пријема истраживача код министарке пренела је КТВ Телевизија.

ВИДЕО: Башта Института

„Привући и запослити најбоље истраживаче, инжењере, студенте, службе и управу. Обезбедити услове за даљи пораст међународне конкурентности и препознатљивости истраживачког рада, иновација и образовања“, истакао је као кључне вредности и циљеве Института за физику у Београду директор др Александар Богојевић током прославе Дана Института 9. маја 2024. године.

На прослави су традиционално додељене Годишња и Студентска награда, а ове године додељене су и повеље емеритусима истраживачима који су током своје каријере постигли импресивне резултате.

ДОГАЂАЈИ: Сусрет истраживача који су освојили ERA Chair пројекат са министарком науке

Министарка науке, технолошког развоја и иновација, др Јелена Беговић у среду, 17. јула, организовала је пријем за истраживаче Института за физику у Београду који су добили један од највећих појединачних научних пројеката који су стигли у Републику Србију.

Под називом Hidden phases in 2D quantum materials пројекат је освојио средства у вредности од 2,5 милиона евра из европског програма ERA Chairs. Пројекат ће реализовати група истраживача из Центра за чврсто стање и нове материјале Института за физику у Београду, а пројектом је предвиђен повратак из Америке у Србију једног од водећих светских истраживача у области чврстог стања, др Eмила Божина. 

„Велико ми је задовољство што је овако један млад и храбар тим изашао на европску позорницу и освојио у једној врло компетитивној трци овај пројекат“, рекла је министарка Беговић додајући да је наука најбољи бренд Србије и да су „научници са Института за физику тренутно њени најбољи амбасадори“.

На пријему у згради Владе Републике Србије били су директор Института за физику, др Александар Богојевић и чланови тима из Центра за чврсто стање и нове материјале: др Ненад Лазаревић, др Бојана Вишић и др Јелена Пешић.

Поред министарке, сусрету са истраживачима су присуствовали државни секретар министарства Вукашин Гроздић, помоћница министарке др Марина Соковић и в.д. директорка Центра за промоцију науке, Данијела Вучићевић.

Прочитајте више о пројекту из ERA Chairs програма.

Фотографије: НИТРА/Зоран Петровић

ПРОЈЕКТИ: Истраживачи Института освојили пројекат од 2,5 милиона евра за истраживање 2D структура

Истраживачи из Института за физику у Београду освојили су један од највећих појединачних научних пројеката који су стигли у Републику Србију. Под називом Hidden phases in 2D quantum materials пројекат је освојио средства из европског програма ERA Chairs

Тим поводом, у среду, 17. јула, министарка науке, технолошког развоја и иновација, др Јелена Беговић организовала је пријем за истраживаче. На пријему у згради Владе Републике Србије били су директор Института за физику, др Александар Богојевић и чланови истраживачког тима.

Пројекат ће реализовати група истраживача из Центра за чврсто стање и нове материјале Института за физику у Београду, а централни део тима пројекта чине истраживачи др Бојана Вишић, др Јелена Пешић и др Зорица Kонстантиновић које предводи др Ненад Лазаревић, руководилац Центра (на фотографијама).

Пројектом је предвиђен повратак из Америке у Србију једног од водећих светских истраживача у области чврстог стања, др Eмила Божина. Вишеструко награђиван и цитиран, др Божин је докторирао на Универзитету у Мичигену, потом је био истраживач на Колумбија универзитету, а од 2010. године ради у престижној Националној лабораторији Брукхејвен. Сада се, захваљујући овом пројекту, са породицом враћа у Београд, у Институт за физику.

Као институт од националног значаја за Републику Србију, Институт за физику у Београду активно ради на повратку наших истраживача из иностранства и до сада је, улагањем у инфраструктуру и препознатљивим научним резултатима, успео да обезбеди повратак више од 30 физичара који су остварили каријере у иностранству. У Институту постоје четири центра изврсности, а један од њих је Центар за физику чврстог стања и нове материјале који је пре 30 година основао и успешног њиме руководио академик Зоран Поповић. Сада овим Центром руководи др Ненад Лазаревић, који ће предводити и тим који учествује у овом пројекту.

„Уочи тридесетогодишњице Центра за физику чврстог стања и нове материјале, основаног од стране академика Зорана В. Поповића, као главни изазов у стратегији за даљи развој препознато је одсуство техника напредне структурне анализе“, каже др Ненад Лазаревић, објашњавајући да ће „пројекат Hidden phases in 2D quantum materials попунити ову празнину повратком др Емила Божина, еминентног експерта у овој области, и успоставити водећи регионални центар за експерименталну физику чврстог стања“.

Средства која су одобрена у оквиру пројекта износе 2,5 милиона евра, а омогућиће да се  успостави нова јединица која ће бити интегрисана у Центар за чврсто стање и нове материјале и повезана са постојећим лабораторијама у Центру – лабораторијама за чврсто стање, наноструктуре, 2Д и електронске материјале. Уз постојеће методе истраживања материјала – Раман, инфрацрвену и Бруленову спектроскопију, спектроскопску елипсометрију, AFM/STM и магнетотранспорт – који се користе у овом Центру, уз помоћ овог пројекта отвара се нови Фуријеов метод заснован на тоталном расејању.

Пројекат је подстакнут проблемом карактеризације скривених фаза у кагоме кристалима, што су материјали који се тренутно налазе у глобалном фокусу. Кроз ERA Chair, постојећа истраживачка група на Институту, која је већ глобално препознатљива, покушаће да одговори на ове изазове који су тренутно на фронту светских истраживања.

„На Институту више од десет година знамо да наша будућност као квалитетне научне институције зависи од интензивног рада на повратку истраживача из наше дијаспоре“, каже др Александар Богојевић, директор Института за физику у Београду, додајући да је ERA Chairs пројекат, после два освојена ERC гранта и Твининг пројекта, још један у низу међународних пројеката који ће ојачати Институт, како у погледу инфраструктуре и људских капацитета, тако и у научном погледу. „Ако наука буде јака на Институту, то ће онда даље привући нова имена“, сматра Богојевић и додаје како је то начин и да се мотивишу млади да се определе за пут науке.

ERA Chairs је инструмент у оквирном програму Horizon Europe намењен јачању истраживачких капацитета универзитета и института, на који су истраживачи из Србије ретко аплицирали. У септембру 2023. отворен је позив за пројекте са укупним буџетом од 97 милиона евра, на који је Институт аплицирао са предлогом пројекта Hidden phases in 2D quantum materials и освојио средства.

У оквиру пројекта, предвиђено је да Институт у истраживању кондензованог стања материје и нових материјала користи мерења са великих постројења и да успостави центар за обуку у новим методама у оквиру Института који би био отворен за истраживаче из Србије, региона Западног Балкана и Југоисточне Европе. Пројекат ће учврстити позицију Института као центра изврсности у Европском истраживачком простору и помоћи сарадњу са партнерима из привреде. Истовремено, пројекат ће омогућити трансфер знања, мобилност и повезивање истраживача и младих талената, што ће по себи изузетно ојачати сектор науке и иновација у Србији.

ФОТО: ИПБ – Бојан Џодан

СЕМИНАР: др Михаило Чубровић

У оквиру семинара Центра за изучавање комплексних система Института за физику у Београду, у четвртак, 25. јула 2024. године у 14 часова  у читаоници библиотеке „др Драган Поповић“, др Михаило Чубровић (Центар за изучавање комплексних система, Институт за физику у Београду) одржаће предавање:

Weak chaos inside and outside of black holes

САЖЕТАК:

Black holes in general relativity are conjectured to be the most chaotic objects in nature due to their specific geometry and symmetries. In this talk we will explore how this picture changes in the presence of quantum and stringy corrections to classical gravity. More specifically, we will consider the dynamics of highly excited strings and matrix models and find that the resulting physics is drastically different from the classical gravity picture: even in the black hole regime the dynamics can be nonuniversal and weakly chaotic with regular structures, and the properties of the black hole state are encoded in these nonuniversal dynamical properties. We will discuss similar weak chaos in the Bose-Hubbard model as the prototypical low-energy quantum many-body system, but the consequences are very different in absence of the diffeomorphism invariance of gravity.

ДОГАЂАЈИ: Институт на астрономском кампу Летенка 2024.

Истраживачи и управа Института за физику у Београду и ове су године посетили астрономски камп на Летенци. Камп је одржан од 11. до 14. јула на Фрушкој Гори, традиционално на локалитету Летенка, поред истоименог покрајинског одмаралишта где је својевремено, пре пола века, подигнуто омладинско насеље.

Смештени у шаторима, астрономи су овде имали прилику за бројна осматрања, али и за изузетно богат предавачки програм. Астрономски камп Летенка већ годинама окупља астрономске ентузијасте и љубитеље природних наука из целог региона Западног Балкана и полако је прерастао у један од највећих догађаја аматерске науке у Србији. Кампом руководи Александар Зоркић и екипа славног „Астрономског магазина“.

Овогодишњи камп је забележио рекордну посету са више од 400 гостију, док је њих 301 одсело у кампу и учествовало у ноћним посматрањима. Камп се суочио и са изазовом изузетно високих температура и недостатком воде, али је, упркос томе, успешно организован. Одржано је више десетина предавања током четири дана кампа.

Стратешки партнер Института, Природно-математички факултет Универзитета у Новом Саду, као и претходних година организационо је помагао одржавање кампа, што природно укључује и Институт за физику Београду. Уз то, као институт од националног значаја за Републику Србију, Институт негује сарадњу са овом драгоценом иницијативом јер су програми попут АК Летенка кључни за развој културе науке, ширење знања у друштву и неговање научног подмлатка.

Сарадници Института су и ове године учествовали су у предавачком делу програма. Директор Института, др Александар Богојевић одржао је предавање о изазовима модерне науке у коме се осврнуо на питање неговања креативности, док је др Тања Берић која на Институту отвара истраживања у области астробиологије одржала предавање о „теорији еволуције свега“.

Један од наших познатих астронома осматрача, Игор Смолић из Института, одржао је предавање о комети C/2023 A3 која је откривена прошле године и која би овог септембра требало да буде видљива голим оком. Руководилац Одељења комуникација Института и аутор књиге „Алхемија бомбе“, Слободан Бубњевић, учествовао је у програму о нуклеарним реакторима.

Предавања ове године су држали предавачи из многих научних установа, од гостију из иностранства, преко професора са ПМФ-а у Новом Саду и са више факултета Универзитета у Београду и Нишу, до председника САНУ, академика Зорана Кнежевића.

Фотографије: Астрономски магазин (А. Зоркић, Н. Ловрић) и ИПБ – С. Бубњевић