ГОСТИ: Ученици Британске интернационалне школе на пракси у Институту

Током јуна 2025. године у Институту за физику су на пракси били ученици Британске интернационалне школе из Београда, Алан Кашкенов и Прокхор Нетелев. Праксу су обавили у Лабораторији за неравнотежне процесе и примену плазме под менторством др Драгане Марић, која им предаје физику у школи, и др Јелене Марјановић.

Мада још увек нису одлучили у ком правцу желе да наставе своје школовање и каријеру, Кашкенов и Нетелев се слажу да је физика један од предмета који их највише интересују и да је њихов циљ посете Институту био да се упознају са тим како изгледа посао истраживача.

„Неке ствари сам могао да претпоставим, али ипак је другачије када то видите својим очима“, каже Кашкенов који је такође заинтересован и за роботику. „Можда ће ова пракса утицати да упишем и докторске студије“, каже овај средњошколац и признаје да је наука ипак доста компликованија од онога што се учи на часовима.

Прокхор Нетелев каже да још увек није сигран за коју грану физике је заинтересован па је по препоруци своје професорке, др Драгане Марић, дошао на праксу да види како изгледа рад у лабораторији. „Овде сам учио о експериментима, како се одвијају и методологији истраживања. Све су то практична питања, а у правом животу је много тога другачије него у уџбеницима“, каже Нетелев.

„Наше менторке су биле веома љубазне и гостољубиве и захвални смо им на овој прилици. Осим тога, и други људи које смо овде упознали су веома образовани и допада ми се атмосфера“, каже Кашкенов који на крају праксе закључује да може да замисли себе у будућности како ради у неком научном институту.

ДОКТОРАТИ: Андријана Шолајић

Наша колегиница Андријана Шолајић одбранила је у понедељак, 14. јула 2025. године на Физичком факултету Универзитета у Београду своју докторску дисертацију под називом „Испитивање утицаја напрезања на особине хетероструктура дводимензионалних монохалекогенида IIIа групе AB-initio методама“.

Комисија за одбрану докторске дисертације била је у саставу: проф. др Божидар Николић, проф. др Ђорђе Спасојевић, проф. др Славица Малетић, др Жељко Шљиванчанин, др Владимир Дамљановић. Ментор је др Јелена Пешић.

Честитамо!

НАЈАВЕ: Последњи испраћај Антуна Балажа

Последњи испраћај нашег драгог колеге, др Антуна Балажа, биће одржан у уторак, 15. јула, на Новом гробљу у Београду. Окупљање у капели за кремације заказано је у 11.15 часова, а последњи испраћај у 11.45.

Антун Балаж је изненада преминуо 4. јула током путовања у иностранство.

Kомеморација ће бити организована у септембру, о чему ће Институт благовремено обавестити јавност.

СЕМИНАР: проф. др Мајк Правица

У оквиру семинара Лабораторије за биофизику Института за физику у Београду, у петак, 11. јула 2025. године у 13 часова у читаоници библиотеке „Др Драган Поповић“, проф. др Мајк Правица (Департман за физику и астрономију, Универзитет у Невади, Лас Вегас) одржаће предавање:

Development of a sensor for extreme conditions using hard x-ray photochemistry

САЖЕТАК:

By irradiating oxalate salts with hard x-rays (>7keV), we have created a novel  material which we term doped polymeric CO.  This novel material is very stable, similar to beer bottle glass, unlike polymeric CO which has been produced by pressurizing CO to more than 5 GPa and decomposes rapidly in a matter of days into graphite and CO2. This novel material still stores CO2 inside it even at high temperature of 500 C over a period of three hours.  It has a wide bandgap of 2.5 eVs and is able to produce nonlinear second harmonic generation.  Given this information, we propose to create a sensor for extreme conditions of pressure and temperature (e.g. conditions that might exist within a gun barrel or nuclear power plant)) which is already radiation hardened as it was created via irradiation

IN MEMORIAM: Антун Балаж (1973-2025)

Наш драги колега и пријатељ, др Антун Балаж, дописни члан САНУ, изненада је преминуо у петак, 4. јула 2025, у 53. години живота. 

Страствено посвећен физици и развоју науке, вољен и поштован од свих генерација колега, др Балаж је био стуб заједнице физичара у Србији, а његов неочекивани одлазак представља ненадокнадив губитак за Институт за физику у Београду, институт од националног значаја за Републику Србију. Смрт Антуна Балажа је велика трагедија за српску науку. 

Др Балаж је био заменик директора Института за физику. Био је дописни члан Српске академије наука и уметности (САНУ), а у чланство је изабран у новембру 2024. Поред тога, обављао је низ функција и био председник Матичног одбора за физику. Као истраживач, др Балаж је оставио неизбрисив траг у светској и домаћој науци. Био је руководилац Центра за изучавање комплексних система Института за физику у Београду, као и Лабораторије за примену рачунара у науци. 

Др Балаж је рођен 1973. године у Зрењанину. Основне, магистарске и докторске студије завршио је на Физичком факултету Универзитета у Београду, а на Институту за физику у Београду запослен је од 2000. године. 

Међу истраживачким интересовањима др Балажа између осталог су били ултрахладни квантни гасови и Бозе-Ајнштајнова кондензација, као и нумеричке симулације сложених система, монте Карло метод, рачунарство високих перформанси, функционални формализам у квантној теорији и друге области.

Водио је велики број националних и међународних научних пројеката, објавио је десетине високоцитираних радова у угледним међународним часописима и написао мноштво уџбеника и монографија. 

Др Балаж је био посвећен међународној сарадњи. Био је на студијским боравцима на Слободном универзитету у Берлину, Техничком универзитету Кајзерслаутерн-Ландау, Универзитету у Потсдаму, Универзитету Дуизбург-Есен, Институту за напредне студије Делменхорст у Немачкој, Универзитету у Инсбруку у Аустрији, а сарађивао је са великим бројем истраживачких институција, углавном из Европе и Сједињених Америчких Држава.

Био је члан Оптичког друштва Србије, Европског друштва физичара, као и Немачког друштва физичара. Био је члан (од 2010) и председник (2014−2018) Управног одбора Астрономске опсерваторије у Београду, затим члан Управног одбора European Open Science Cloud (EOSC), а у Српској академији наука и уметности био је од 2023. године члан Радне групе за реформу докторских студија.

Добитник је бројних признања, међу којима су две награде „Проф. др Љубомир Ћирковић“, за најбољи дипломски рад (1997) и за најбољи магистарски рад (2004), као и три годишње награде Института за физику у Београду – за занајбољи магистарски рад, Годишње награде за научни рад (2014) и Годишње награде за финансијски допринос остварен обезбеђивањем средстава међународних пројеката (2012. и 2013. године).

Др Балаж је био посвећен раду са младима свих узраста, а деценијама је тесно сарађивао са Истраживачком станицом Петница, чији је био потпредседник Управног одбора. 

Као врхунски интелектуалац, препун идеја и енергије, др Балаж се неуморно борио за бољи положај науке у друштву, једнако као и за боље друштво.

Неочекивани одлазак др Антуна Балажа страшно је потресао све његове пријатеље и сараднике, као и Институт за физику у Београду. Међутим, његове идеје, одважност и тековине остају са нама и водиће нас даљим путем, онако како је он то чинио током живота.

Детаљи о сахрани и комеморацији биће накнадно објављени.

ДОГАЂАЈИ: Конференција о космичким временским приликама

Међународна конференција посвећена космичким временским приликама, под називом Meeting on Operational and Research Capabilities for Better Understanding Solar-Terrestrial Interactions биће одржана  од  29. септембра до 3. октобра 2025.  године у Институту за физику у Београду.

Ова међународна конференција окупиће истраживаче и стручњаке са циљем сагледавања утицаји космичких временских прилика (Space Weather) на Земљу и земаљске системе, укључујући рад сателита, електроенергетских мрежа, комуникација, навигације, авијације и здравља људи. 

Неке од тема конференције биће истраживање Сунчевог зрачења, Сунчевог ветра, варијација соларног магнетног поља и њихових утицаја на Земљину магнетосферу, јоносферу, атмосферу и климу. Упркос напретку оствареном у последњим деценијама, поузданост предикција догађаја изазваних соларном активношћу и даље је ограничена.   

Meeting on Operational and Research Capabilities for Better Understanding Solar-Terrestrial Interactions је први скуп ове врсте који се организује са циљем да повеже опсервационе, теоријске и оперативне приступе проучавању наведених феномена, као и да подстакне развој интегрисаних решења за унапређење прогностичких модела и система раног упозорења, који би могли да допринесу бољој превенцији потенцијално негативних утицаја на земаљске системе.

Циљеви конференције укључују разумевање утицаја космичког времена на инфраструктуру и технологију, подстицање интердисциплинарне сарадње, унапређење алата за праћење и прогнозу у реалном времену, примену вештачке интелигенције и савремених теоријских модела, као и јачање међународне сарадње.

Учесници ће имати прилику да презентују научне резултате, присуствују пленарим предавањима и учествују у дискусијама о проблематици космичког времена и изналажењу практичних решења за актуелне изазове у овој области. Рок за слање апстраката и регистрацију је 1. септембар 2025.   

Више информација:  https://www.cosmic.ipb.ac.rs/workshop-2025/

СЕМИНАР: Јован Одавић

У оквиру семинара Strings, Holography & Chaos, у среду, 2. јула у 12 часова путем Zoom платформе, Jovan Odavić (Universita degli Studi di Napoli Federico II, Напуљ, Италија) одржаће предавање:


Quantum Chaos, Non-Stabilizerness, and the Sachdev-Ye-Kitaev Model

САЖЕТАК:

Understanding quantum chaos in many-body systems is crucial to a variety of scientific fields. In statistical physics, the onset of quantum chaos is closely tied to the mechanisms of thermalization. In high-energy physics, chaos and information scrambling play a fundamental role in understanding black hole dynamics. Interestingly, quantum chaos is also relevant to the concept of quantum advantage, i.e. the provable speed-up of algorithms run on quantum hardware. The ability to harness ergodicity and with it, quantum chaos, lies at the core of quantum computing’s transformative potential.

In this talk, I will introduce the concept of non-stabilizerness, also known colloquially as „magic“, and discuss its roots in quantum information science. Magic, like entanglement, is a purely quantum resource and plays a crucial role in enabling universal quantum computation. I will also present our recent results (arXiv:2502.03093), where we explored the interplay between entanglement and magic in the Sachdev-Ye-Kitaev (SYK) model – a paradigmatic disordered quantum system with deep connections to the low-dimensional description of black holes.

Additionally, I will present new results (arXiv:2505.05199) on the spectral form factor (SFF), a key diagnostic for identifying the onset of quantum chaos in many-body quantum systems. Our analysis exploits a mathematical correspondence between the SFF and random planar walks, offering a novel perspective on its behavior. I will highlight the utility of our recently derived closed-form expression for the plateau (long-time) regime of the SFF in the Sachdev-Ye-Kitaev (SYK) model at various temperatures.

ПРИСТУП СЕМИНАРУ:
https://zoom.us/j/96430745641?pwd=ybBmZ3AFtiQKL8TIDrhJGq7dg1taUU.1
Meeting ID: 964 3074 5641
Passcode: 285476

ВИДЕО: Прослава Дана Института

(ВИДЕО) Дан Института за физику у Београду и 64 године од оснивања Института, обележени су у петак, 16. маја 2025. Свечаност је укључила седницу Научног већа Института, након које су додељене традиционалне награде – годишња и студентска награда. Потом је за запослене, истраживаче и госте Института организован коктел у башти, на обали Дунава.

ДОГАЂАЈИ: „Илијада у свемиру“ у Институту за физику

У среду, 11. јуна 2025. године у Институту за физику у Београду, у простору под називом Таван, одржан је први скуп у оквиру новог програма „Илијада у свемиру“. Програм је посвећен астробиологији, дисциплини посвећеној разумевању живота и потрази за њим изван Земље, а прво окупљање привукло је велики број заинтересованих гостију.

Астробиологија је у последње три деценије, након открића планета изван Сунчевог система, доживела велики напредак. Ова дисциплина интегрише широки корпус експертиза из астрономије, астрофизике, физике, хемије, биологије и геологије до филозофије и уметности, а нов програм који покреће Институт за физику у Београду по и идеји и у организацији др Тање Берић биће прилика да се размене размишљања на ову тему из различитих области.

На скупу учествују гости по позиву, а прво предавање под називом „Лагани увод у астробиологију из позиције суфикса“ одржала је др Тања Берић, редовни професор Биолошког факултета Универзитета у Београду и руководилац новоосноване Лабораторије за експерименталну астробиологију Института за физику у Београду.

Први скуп отворио је диркетор Института др Александар Богојевић који је поздравио присутне и објаснио зашто је важно бавити се астробиологијом у овој установи, као и предностима заједничког рада физичара и биолога. „Питања која отвара астробиологија су примери тема око којих се заиста вреди окупљати“, нагласио је др Богојевић.

„Универзум је узбудљив на који год део његовог непрегледнох спиралног степеништа се фокусирате“, рекао је др Богојевић подсећајући да је универзум истовремено нетривијалан и појмљив, а да се на једном од спратова на „степеништу“ сусрећу физика и биологија, као у астробиологији.

„Надам се да ћемо показати да под кровом астробиологије се налазе све науке, а на овим окупљањима ћете слушати много различитих људи из различитих дисциплина које су повезане са астробиологијом“, рекла је др Тања Берић.

Кроз прво предавање гости су могли ближе да упознају астробиологију пратећи њен историјски развој и питања којима се данас бави, а имали су прилику и да чују шта на овом пољу раде истраживачи Лабораторије за експерименталну астробиологију којом руководи др Берић.

Након предавања, гости су уживали у интерактивном и забавном делу програма. Наиме, имали су прилику да „насељавају небеска тела“ у друштвеној игри коју су осмислили и направили млади истраживачи Лабораторије за експерименталну астробиологију. Кроз игру могли су да науче нешто више о условима за потенцијални живот који владају на Венери, Титану или Марсу.

Фото: Тања Бажалац

СЕМИНАР: Душан Ђорђевић

У оквиру семинара Групе за гравитацију, честице и поља, у петак, 13. јуна 2025. године у 11:15 у сали 360 Института за физику у Београду, Душан Ђорђевић (Физички факултет, Универзитет у Београду) одржаће предавање:

Melvin universe, lambda/rho Minkowski twist and rotating frames

САЖЕТАК:

One approach to analyzing noncommutative field theory is through the so-called twist deformation. By considering matter fields propagating on a spacetime with twist deformation, one obtains corrections to the classical equations of motion. Interestingly, assuming that noncommutativity parameter is small, the resulting equations can often be written as classical commutative equations with an effective metric. In this work, we study the cylindrically symmetric Melvin solution of the Einstein–Maxwell equations with the \lambda/\rho-Minkowski-type twist and show that the resulting effective spacetime metric corresponds to a change of the reference frame to the one rotating with a constant angular velocity proportional to the charge of the field and the strenght of noncommutativity, regardless of whether the matter field is a scalar boson or a Dirac fermion. This result is the basis for deriving a quantum gravity-induced version of the Sagnac effect.