СЕМИНАР: проф. др Ђорђе Минић

У оквиру семинара Групе за гравитацију, честице и поља, у петак, 9. маја 2025. године, у 11:15 у сали 360 Инститзута за физику у Београду, проф. др Ђорђе Минић (Департман за физику, Virginia Tech) одржаће предавање:

Quantum Foundations, Dynamical Born Rule and Intrinsic Triple Interference in Quantum Gravity 

САЖЕТАК:

I will discuss the rigid information geometry of quantum theory, tied to the apparently rigid form of the Born rule, and its necessary generalization in quantum gravity, together  with experimental implications that involve intrinsic triple and higher order quantum interference phenomena. This calls for a new understanding of quantum gravity as gravitized quantum theory.

ПРОЈЕКТИ: Истраживачи Института освојили три пројекта у оквиру програма Дијаспора

Фонд за науку Републике Србије објавио је листу одобрених 45 пројеката које ће финансирати у оквиру Програма сарадње српске науке са дијаспором – Подршка за истраживачке посете научника из дијаспоре (Дијаспора: истраживачке посете).

Међу изабраним пројектима су и три пројекта чији су руководиоци истраживачи Института за физику у Београду. По броју освојених поена пројекти Института се налазе у првих шест.

У оквиру овог програма одобрени су пројекти 2D material Field Effect Transistor based PhotoDetectors којим руководи др Зорица Константиновић и у оквиру ког се развија сарадња са истраживачима Универзитета у Чилеу, Development of GaN Nanowire Based Quantum Light Emitters, којим руководи др Ненад Вукмировић и у оквиру ког се развија сарадња са истраживачима са Техничког универзитета у Мадриду и пројекат Nano/Micro/Macro-Structuring of Graphene-based Clay Materials for Sustainable Buildings and Storage Applications којим руководи др Тијана Томашевић Илић у сарадњи са Факултетом примењених уметности Универзитета уметности у Београду и који ће развијати сарадњу са истраживачима Универзитета технологије у Грацу.

Поред ових пројеката, истраживачи Института за физику у Београду ће учествовати и на пројекту Aerosols of copper-silver based nanomaterials for absorbers in solar cells којим руководи др Радован Дојчиловић из Института за нуклеарне науке „Винча“.

Према саопштењу Фонда за науку, циљеви овог програма су развој научне сарадње са дијаспором ради успостављања или унапређења научне сарадње, унапређење и размена знања, заједничког рада на научноистраживачким и истраживачко-развојним проблемима и изазовима.

На јавни позив стигао је 91 предлог од чега је одобрено 45 пројеката са укупним буџетом 800.000 евра. Средства обезбеђују Светска банка кроз Пројекат акцелерације иновација и подстицање раста предузетништва у Републици Србији (Пројекат SAIGE), партнерски пројекат Републике Србије, Европске уније и Светске банке.

Коначна листа одобрених пројеката

ВИДЕО: Студенти о физици и избору каријере у Институту

Зашто неки студенти воле физику? Студенти основних студија физике из Београда и Новог Сада током посете Институту за физику у Београду 19. марта 2025. године говорили су о томе зашто је према њиховом виђењу ова наука важна и зашто су изабрали каријеру у физици.

„Открила сам да желим да се бавим физиком у средњој школи када сам била у Петници и када сам схватила да ме занима како космос и свет око нас функционише“, каже Јелена Минић, студенткиња физике.

Студент Давид Дугоњић признаје да га је у основној школи најпре заинтересовала математика. „Физику сам касније препознао као добар начин да се задржим у дисциплинама које имају математичку ригорозност а дају леп поглед на остале природне науке“, објашњава Дугоњић.

„Увек су ме привлачиле природне науке а физику сам изабрала јер их обједињује“, каже студенткиња Милица Милетић и додаје да воли изазове и жели да покаже себи да може да студира тешку науку као што је физика.

Студенткиња физике Драгана Николић, као и њене колеге, каже да је од основне школе волела природне науке. „Физику сам изабрала као нешто што покрива највећу област“, објашњава Драгана Николић.

Студенти су Институт за физику у Београду посетили у склопу једне од највећих научних конференција посвећених физици. Конференцију Global Physics Summit организује American Physical Society (APS), а ове године студенти и истраживачи из Србије су учествовали у сателитској виртуелној сесији поводом стогодишњице квантне механике.

НАЈАВЕ: Приступна беседа академика из Института

др Бранислав Јеленковић, фото: Бојан Џодан

Новоизабрани редовни чланови Српске академије наука и уметности одржаће од 12. до 15. маја 2025. године од 11 часова у Свечаној сали САНУ приступне беседе. Првог дана, у понедељак, 12. маја, представиће се др Бранислав Јеленковић из Инстутута за физику у Београду, новоизабрани редовни члан Одељења за математику, физику и гео-науке.

Директан пренос

ДОГАЂАЈИ: Физика балета

Др Дејан Ђокић, истраживач Института за физику у Београду биће специјални гост уметничко-научног догађаја који спаја физику и – балет. Догађај организују Школа класичног и модерног балета БеоБалет и Палата науке, у среду 7. маја у 18 часова, у Палати науке у Београду (Краља Милана 11).

Уз пажљиво осмишљену кореографију БеоБалета, гледаоци ће имати прилику да открију неке од закона природе који ће на сцени оживети кроз балетске покрете – гравитација, инерција, закон акције и реакције. Др Дејан Ђокић ће гледаоцима открити како се иза пируета, скока и ротације крију прецизне математичке формуле и универзални закони природе.

Присуство је бесплатно.

ПРЕДАВАЊЕ: Проф. Петар Аџић о Хигсовом бозону

У оквиру Семинара за теорију релативности и космолошке моделе, у среду 30. априла у соби 301ф Математичког института, трећи спрат и online у 12 часова проф. др Петар Аџић са Физичког факултета Универзитета у Београду одржаће предавање:


Хигс бозон: неопходност постојања и откриће



После уводног дела који обухвата основне поставке Стандардног модела,
владајуће теорије у физици честица, биће речи о разлозима претпоставке за
постојање Хигс бозона као кључног елемента Хигсовог механизма. 

Проблем порекла и разумевања масе честица, као и уопште проблем постојања масе у природи, представља једно од централних питања у оквиру Стандардног модела, а истовремено и један од приоритетних задатака у физици честица. У даљем излагању следи опис експерименталне поставке, методе истраживања и детаљи самих експеримената у којима је регистрован Хигс бозон после скоро 60 година од претпоставке за постојање ове честице и више од 40 година
активних покушаја за њено регистровање. 

Коначно, то је успело 2012. године у експериментима ATLAS и CMS захваљујући беспрекорном функционисању највеће и најсложеније експеримантале инсталације данас, Великом хадронскомсударачу LHC у CERN-у који је обезбедио довољно енергије да се Хигс бозон креира, а онда детектује посредством продуката његовог распада. 

Ово историјско откриће довело је до Нобелове награде за физику 2013. године
двојици сјајних теоријских физичара Франсоа Англеру и Питеру Хигсу који су
предвидели у својим изучавањима постојање Хигсовог механизма и бозона као
његовог кључног преносиоца.

НАЈАВЕ: Отворена врата пројекта DYNAMIQS

Центар за физику чврстог стања и нове материјале Института за физику у Београду организује у уторак, 22. априла 2025. године отворена врата пројекта DYNAMIQS – Dynamics of CDW Transition in Quasi-1D Systems.

Програм почиње кратком презентацијом у 12:20 у читаоници библиотеке „Др Драган Поповић“, где ће бити представљени истраживачки циљеви пројекта, најновија достигнућа и будући правци.

Након ове презентације, студенти и други посетиоци могу да обиђу лабораторију Центра и на лицу места виде како се спроводе истраживања у оквиру овог пројекта. Лабораторија ће бити отворена од 10 до 16 часова.

СЕМИНАР: др Лука Илић

У уторак, 22. априла 2025. године у 14 часова у Великој сали Института за метеорологију (Добрачина 16), др Лука Илић (Суперрачунарски центар у Барселони) одржаће предавање:

Активности валидације CAMS прогнозе и развоја MONARCH система у BSC“

САЖЕТАК:

Сервис за праћење атмосфере Коперник (CAMS) пружа дневне глобалне прогнозе састава атмосфере, укључујући реактивне гасове, аеросоле и гасове стаклене баште. Глобални систем за анализу, IFS-COMPO, заснива се на Интегрисаном прогностичком систему ECMWF-а и укључује велики број сателитских података о саставу атмосфере, поред стандардних метеоролошких осматрања.

Претпоследње унапређење, Cy48R1 (оперативно од јуна 2023. до новембра 2024), донело је значајна побољшања, укључујући унапређен модел аеросола, са фокусом на животни циклус и оптичке карактеристике прашине, као и асимилацију података VIIRS AOD и TROPOMI CO.

Валидација уз помоћ независних сетова података — од приземних и даљинских мерења до осматрања из авиона и сателитских осматрања — показује да је у 83% случајева учинак био исти или бољи у односу на претходни оперативни циклус (Cy47R3), док је у 17% забележен лошији
резултат.

Излагање ће бити посвећено резултатима валидације песка из рада Eskes et al. (2024), уз кратак осврт на најновије резултате из CAMS2_82 извештаја о валидацији (Cy49R1).

Актуелни MONARCH експерименти из рада у припреми о минералном саставу прашине и њеним оптичким карактеристикама ће такође бити приказани.

НОВИ МАТЕРИЈАЛИ: Предавање о спин-фононским интеракцијама

У оквиру серије предавања о новим материјалима коју организују Институт за физику у Београду и Задужбина Илије М. Коларца, у уторак, 22. априла 2025. године у 18 часова у малој сали Коларчеве задужбине, др Бојан Стојадиновић (Институт за физику у Београду) одржаће предавање:

Истраживање спин-фононске интеракције у мултифероичним наноструктурама: Улога Раманове спектроскопије

САЖЕТАК:

Разумевање спин-фононске интеракције кључно је за контролу магнетних, фероелектричних и магнетоелектричних особина композитних наноструктура. У магнетним наноматеријалима ова интеракција се манифестује кроз неуобичајене температурске зависности фреквенција оптичких фонона, услед интеракције међу магнетним јонима, нарочито испод температуре магнетног фазног прелаза. Раманова спектроскопија омогућава анализу ових ефеката кроз одступања фононских фреквенција од анхармоничног понашања, чиме се може проценити јачина спин-фононске спреге. Ова студија разматра антиферомагнетни бизмут ферит (BiFeO 3 ) и феримагнетни диспрозијум гарнет на бази гвожђа (Dy 3 Fe 5 О 12 ), при чему се користи теорија средњег поља за одређивање спин-спин корелација и квантификацију јачине интеракције за различите фононске модове.

СЕМИНАР: проф. др Лукас Комста

У оквиру семинара Лабораторије за биомиметику Института за физику у Београду, у четвртак, 24. априла 2025. године у 13 часова у читаоници библиотеке „Др Драган Поповић“, проф. др Лукас Комста (Департман за медицинску хемију, Фармацеутски факултет, Медицински универзитет у Лублину, Пољска) одржаће предавање:

Chromatographic retention from a multivariate point of view

САЖЕТАК:

Multivariate analysis of the chromatographic retention can provide a powerful insight for visualizing complex, multidimensional dependences and uncovering subtle relationships or hidden patterns. While
hierarchical cluster analysis and principal component analysis are the most commonly appled techniques, many other multivariate techniques have also been successfully used. The lecture introduces the fundamentals of multivariate analysis in the best context application in chromatography and also highlights examples of applications on various retention datasets, such like retention modeling, lipophilicity assessment, QSAR/QSRR support, solvent selection, as well as comparative evaluation of one against other separation techniques. Generally speaking, integrating multivariate approaches into chromatographic studies can significantly enhance our data interpretation and discussion.