IN MEMORIAM: НАЈДАН АЛЕКСИЋ

Најдан Алексић

Наш драги колега, др Најдан Алексић, научни саветник Института у пензији, преминуо је у четвртак, 25. априла 2024. године.

Најдан је рођен 1954. године у Стањинцу, на Старој планини. Завршио је Гимназију у Пироту, а затим је дипломирао на одсеку за физику Природно-математичког факултета Универзитета у Београду, где је магистрирао и докторирао.

Читаву научну каријеру провео је у Институту за физику у Београду, од 1979. године до пензионисања 2020. године. Остварио је веома успешне резултате у истраживањима у теоријској физици, понајвише у области нелинеарне динамике и оптике. Неговао је плодну сарадњу са бројним истраживачима из Србије и иностранства. Резултати његовог научног рада објављени су у више од 90 публикција, доминантно у угледним часописима који су запажено цитирани. Такође је објавио и неколико поглавља у књигама и монографијама.

На докторским студијама Физичког факултета Универзитета у Београду био је наставник на више предмета, углавном у области плазме и нумеричких симулација.

Сахрана ће бити одржана у суботу, 27. априла 2024. године у 14:00 часова на Врежинском гробљу у Нишу. Опело ће бити у цркви Успења пресветле Богородице поред гробља.

ПОГЛЕД У ФИЗИКУ: Спирала сазнања

(ВИДЕО) Важан део научне инфраструктуре Института за физику у Београду је суперкомпјутер Парадокс. За нову епизоду погледа у физику др Александар Белић говори о почецима употребе суперкомпјутера и објашњава на који начин помоћу рачунара високих перформанси долазимо до нових научних знања.

Поглед у физику, Еп. 7: Спирала сазнања
АУТОРИ: Марија Ђурић, Слободан Бубњевић, Јована Николић
СНИМАЊЕ И МОНТАЖА: Алкесандар Мијаиловић
ПРОИЗВОДЊА: Институт за физику у Београду, 2023.

Поглед у физику је видео серијал Института за физику у Београду који и кратким епизодама говори о појединачним пројектима и истраживањима који се спроводе на Институту. Нове епизоде објављују се сваког петка на YouTube каналу Института, сајту и друштвеним мрежама.

ПРЕДАВАЊА: Искуства из стартап заједнице

Иновациони инкубатор Института за физику у Београду организовао је у четвртак, 25. априла 2024. године у читаоници библиотеке „др Драган Поповић“ серију предавања под називом „Искуства из стартап заједнице“.

На почетку овог једнодневног догађаја који има за циљ да учесницима „Инкубатора“ приближи процес формирања стартапа, присутне је поздравила Драгана Перовић која руководи пројектом. Испред Института за физику, обратио се др Саша Лазовић, заменик директора за иновације. „Места на којима се развијају врхунска наука и иновације могу да олакшају конверзију ка стартапу“, рекао је др Лазовић на почетку догађаја упознајући присутне са тематиком предавања.

Предавачи који су са публиком поделили своја богата искуства из области стартапа су Дане Атанасковић, оснивач стартапа The other guy, који је говорио о финансирању стартапа, Андрија Ражнатовић, Head of product, InsurTech startup (LA California), који је поделио своје савете о представљању и pitch deck-у и Вук Вујовић, оснивач стартапа V3 Robotics, који је говорио о првим корацима од идеје до валидације.


Иновациони инкубатор Института за физику у Београду реализује се средствима из Програма формирања и развоја иновационих инкубатора у научно-истраживачким организацијама Министарства науке, технолошког развоја и иновација. Пројекат којим руководи Драгана Перовић развија механизме подршке да иновације из научних лабораторија успешно генеришу нове технике, производе и процесе.

СЕМИНАР: Бенедек Букор

У оквиру семинара Групе за гравитацију, честице и поља Института за физику у Београду, у петак, 26. априла 2024. године у 11 часова, у сали 360 Института за физику у Београду, Бенедек Букор (Факултет за математику, физику и информатику, Универзитет Коменског у Братислави) одржаће предавање:

What about quarkonia in the (non)commutative space?

САЖЕТАК:

Quarkonium bound states are especially promising candidates to test the probable quantum structure of space-time since they represent a system with a reasonably small characteristic distance. Although the theory of quarkonia is quantum chromodynamics, the interaction between the quarks can be heuristically described by the quantum mechanical Cornell potential as well. Firstly, we investigate the quarkonium system in the 3-dimensional smooth configuration space. Thereafter, we insert it into a non-commutative 3-dimensional configuration space, which is composed of concentric fuzzy spheres of increasing radius, called the fuzzy onion, in order to extract some consequences of the non-trivial structure of the space by means of the quarks’ properties.

70 ГОДИНА ЦЕРН-А: Предавање о будућности физике високих енергија

У оквиру серије предавања коју организују Институт за физику у Београду и Задужбина Илије М. Коларца поводом обележавања седамдесетог рођендана Европског центра за нуклеарна истраживања (ЦЕРН), у четвртак, 25. априла 2024. године у 18 часова у Малој Сали Коларчеве задужбине, др Лидија Живковић (Институт за физику у Београду) и др Предраг Миленовић (Физички факултет, Универзитет у Београду) одржаће предавање:

Будућност физике високих енергија у ЦЕРН-у

ПРЕДАВАЊА: др Милован Миливојевић

Лабораторија за фотоакустику Института за физику у Београду организује предавања на тему „Дизајн експеримента и вештачке неуронске мреже“ у уторак, 23, маја 2024. године од 11 часова у сали „Звонко Марић“.

Предавач je др Милован Миливојевић, доктор информатичких наука и професор струковних студија са Катедре за информационе технологије Академије Западна Србија из Ужица.

Од 11 часова др Миливојевић ће одржати предавање „RSM Моделирање процеса. Централни ортогонални композициони планови у DX. Augmenting to a Central Composite Design (CCD). (Response Surface methodology). Примери DOE (Design of Experiment) у фотоакустици“, а од 12 часова предавање „DOE и ANN (ANN – Artificial Neural Network) – место у спирали истраживања. Моделирање помоћу ANN. Leave-one-out cross-validation method

СЕМИНАР: Харерам Свајн

У оквиру семинара Центра за изучавање комплексних система Института за физику у Београду, у четвртак, 25. априла 2024. године у 14 часова путем Zoom платформе, Харерам Свајн (Центар за операторску алгебру, геометрију, материју и простор-време, Индијски институт за технологију Мадрас, Индија) одржаће предавање:

A semi-holographic framework for strange metallic transport

САЖЕТАК:

Strange metals exhibit anomalous transport properties than normal fermi liquids. Hence, we need to go beyond the conventional picture of quasi-particles to unravel the mechanism. The ARPES experiment data has given us key insights into the nature of elementary constituents in strongly correlated electronic systems that do not admit quasiparticle description, and also demonstrate a rich variety of novel superconducting, metal, and insulating phases. In this talk, we will give a semi-holographic explanation for such behaviors. Based on the key insights provided by Faulkner and Polchinski, we propose an effective theory in which the electron of a two-dimensional band hybridizes with a fermionic operator of a critical holographic sector, while also interacting with other bands that preserve quasiparticle characteristics.  Besides the scaling dimension $\nu$ of the fermionic operator in the holographic sector, the effective theory has two dimensionless couplings $\alpha$ and $\gamma$ determining the holographic and Fermi-liquid-type contributions to the self-energy respectively. We will also show the origin of the linear-in-T resistivity and strange metallic behavior as a consequence of the emergence of a universal form of the spectral function, which is independent of the model parameters when the ratio of the two couplings takes optimal values determined only by the critical exponent. We will also explain the Planckian dissipation scenario in our model.

Приступите предавању
Meeting ID: 848 7797 8022
Passcode: 000856

ПРОЈЕКТИ: Презентација crAIRsis

У петак, 26. априла 2024. године у 12 часова у читаоници библиотеке „др Драган Поповић“ у Институту за физику у Београду, пројекат crAIRsis (Characterizing crises-caused air pollution alterations using an artificial intelligence-based framework) представиће тим истраживача који ради на њему.

Пројекат crAIRsis финансира Фонд за науку Републике Србије у оквиру програма Призма.

У оквиру пројекта се развија први оквир заснован на вештачкој интелигенцији који може да детектује, карактерише и предвиди почетне сигнале и трајекторије раста, зрелости, пада и крај промена у загађењу ваздуха изазваних кризама попут пандемије COVID-19 и рата у Украјини.

ПОГЛЕД У ФИЗИКУ: Потрага за алтернативним гасом

(ВИДЕО) У технологији преноса електричне енергије данас се користе гасови који доприносе ефекту стаклене баште. Један од корака који се разматра у пројекту EGWin (Exploring ultra low global warming potential gases for insuletion in high-voltage technology: Experiments and modelling) је избацивање из употребе једног од таквих гасова, сумпор хекса-флоурида. Проналазак алтернативног гаса који би имао идентичну функцију у системима за пренос електричне енергије, али без негативног утицаја на животну средину, могао би значајно да утиче на будућност планете.

Међутим, алтернативни гасови који се истражују, отварају мноштво питања о њиховој проводности, о интеракцијама, затим карактеристикама пробоја и стримерских пражњења у овим гасовима, и друга.

О пројекту EGWin који се спроводи у Центру за неравнотежне процесе Института за физику у Београду за нову епизоду Погледа у физику говорио је наш истраживач, др Саша Дујко.

Поглед у физику, Еп. 6 – Потрага за еколошким гасом

АУТОРИ: Марија Ђурић, Слободан Бубњевић, Јована Николић

СНИМАЊЕ И МОНТАЖА: Алкесандар Мијаиловић

ПРОИЗВОДЊА: Институт за физику у Београду, 2024.

Поглед у физику је видео серијал Института за физику у Београду који и кратким епизодама говори о појединачним пројектима и истраживањима који се спроводе на Институту. Нове епизоде објављују се сваког петка на YouTube каналу Института, сајту и друштвеним мрежама.