Колоквијум који се дуго чекао

19. јуна 2023.

“Истраживања на новим материјалима и експерименти које ми и остале групе радимо константно унапређују и мењају наше разумевање природе”, каже проф. др Стеван Нађ-Перге са Департмана за примењену физику и науке о материјалима, Калифорнијског института за технологију, објашњавајући да су то детаљне студије које померају границе науке по мало, корак по корак.

Професор Нађ-Перге ће бити гост Института за физику и током посете ће у оквиру традиционалног колоквијума у уторак, 20. јуна 2023. године у 12 часова у сали „Звонко Марић“ одржати предавање под насловом: “Superconductivity and Strong Correlations In Graphene Multilayer Structures”.

Проф. др Нађ-Перге је иначе један је од наших најуспешнијих физичара који раде ван Србије и добитник награде „Марко Јарић“ за 2021. годину, коју домаћи медији називају и “српским Нобелом за физику”.

Ову награду је добио за 2021. годину, за изузетне доприносе у проучавању наноматеријала на бази графена. Како је у време доделе награде у току била пандемија ковид-19, публика је остала ускраћена за традиционална предавања која се уприличе након доделе. Тим поводом традиционални колоквијум добитника се одржава сада.

Др Стеван Нађ Перге је завршио Математичку гимназију у Београду, а основне и мастер студије теоријске физике на Физичком факултету Универзитета у Београду. У току школовања и студија освајао је бројне награде. Више о свом раду говорио је у интервјуу за портал Института.

КОЛОКВИЈУМ

Уторак, 20. јуна 2023. Године, 12 часова
Сала „Звонко Марић“, Институт за физику у Београду
НАСЛОВ ПРЕДАВАЊА: Superconductivity and Strong Correlations In Graphene Multilayer Structures

САЖЕТАК:

When two graphene sheets are rotationally misaligned (i.e., twisted) by approximately one degree and stacked together, the resulting bilayer exhibits strongly correlated phases and superconductivity [1]. While the origin of these phases can be traced back to the weakly dispersive electronic bands, the precise microscopic understanding of their origin is still elusive. In this talk, we will discuss several experiments providing insights into the electronic phases of twisted bilayer graphene [2, 3] focusing on their superconducting and topological properties. We will also introduce other graphene-based systems that exhibit similar phenomenology [4-6], highlighting the prevalence of superconductivity in graphene-based structures and give an overview of the current challenges in the field.
[1] Y. Cao et al., Nature 556, 43 (2018).
[2] H. S. Arora et al., Nature 583, 379 (2020).
[3] Y. Choi et al., Nature 589, 536 (2021).
[4] H. Kim et al., Nature 606, 494 (2022).
[5] Y. Zhang et al., Science 377, 1538 (2022).
[6] Y. Zhang et al., Nature 613, 268 (2023)