др Илија Зељковић

18. априла 2024.

Фондација „Проф. др Марко В. Јарић“ доделила је престижну награду „Марко Јарић“ за 2023. годину др Илији Зељковићу, редовном професору Бостон колеџа, САД. Свечаност поводом проглашења добитника одржана је у четвртак, 14. марта 2024. године у Свечаној сали Српске академије наука и уметности.

Награда „Марко Јарић“, која се у медијима понекад назива и „српски Нобел за физику“, додељује се више од 25 година за изузетне резултате у физици. Награду финансијски подржава Институт за физику у Београду који организује ову свечаност.

Ове године, како је наведено у одлуци жирија, награда је припала др Зељковићу „за изузетне доприносе проучавању јако корелисаних суперпроводних материјала на бази купрата и кристалних тополошких изолатора, као и проучавању суперпроводника са Кагоме кристалном решетком“.

—-

Аутори: Слободан Бубњевић, Марија Ђурић и Јована Николић Живковић
Камера: Зоран Вељаноски
Монтажа: Бојан Живојиновић (Twotech Solutions)

Производња: Институт за физику у Београду, 2024.