IPB

Водећи светски физичар 3. септембра у Београду

28. августа 2024.

Један од водећих теоријских физичара у свету у широј области јако корелисаних квантних система, Еуген Демлер, почетком септембра посетиће Србију и одржати популарно предавање под називом „Kвантни симулатори: Поeнтилистичка перспектива физике вишечестичних система“ (Quantum Simulators: Pointillist Perspective оn Many-Body Physics). Предавање ће бити одржано у уторак, 3. септембра, у 11 сати, у Свечаној сали САНУ

Фото: ETH Zurich

Демлер је угледан и вишеструко награђиван научник чији је пионирски рад усмерио нову област квантних симулатора ка коришћењу ултрахладних атома у оптичким решеткама за симулирање чврстог стања материје. Применио је овај нови приступ на анализу неравнотежних вишечестичних квантних система. Његови резултати допринели су развоју нових метода за оптичку контролу особина комплексних материјала (нпр. појачање суперпроводности) и нових оптичких нано-уређаја као што су оптички транзистори који могу да се контролишу помоћу појединачних фотона.

Демлерово предавање ће на популаран начин представити експерименталне емулаторе Ферми-Хабард модела, једног од фундаменталних модела у физици кондензоване материје. Нови експерименти са оптичким решеткама резолуције на нивоу појединачних атома омогућавају директан увид у многочестична стања оваквих система. Демлер, који припада групи од 1% најцитиранијих научника у свету, на овом предавању ће дати увид о особинама допираних Мотових изолатора, стечен тим експериментима,  укључујући и демонстрацију спаривања изазваног магнетним корелацијама. Такође ће дискутовати нове перспективе за проучавање кинетичког магнетизма које пружају експерименти са ултрахладним атомима у муаре (moiré) материјалима.

Од 1988. до 1993. године Демлер је студирао теоријску физику на Институту за физику и технологију (Физтех) и на Институту за физику Лебедев у Москви. Након тога је студије наставио на Универзитету Стенфорд, где је докторирао 1998. године под менторством проф. Шученг Жанга (Shoucheng Zhang). Био је на постдокторском усавршавању на Институту за теоријску физику у Санта Барбари 1998/99. године, а након тога на Универзитету Харвард. Убрзо је унапређен у доцента (2001. године), а 2005. године је изабран у редовног професора на Универзитету Харвард. У том периоду он је био и члан Харвард-МИТ Центра за ултрахладне атоме и Института за теоријску, атомску, молекуларну и оптичку физику у оквиру Харвард-Смитсонијан Центра за астрофизику. Од 2021. године се вратио у Европу и каријеру наставио као редовни професор физике на Швајцарском техничком универзитету у Цириху (ETH Zurich).

Међу признањима која су му додељена посебно се истиче награда Фондације Алфреда Слоуна (Alfred P. Sloan Foundation) и награда за каријеру америчке Националне фондације за науку 2002. године, Сименс награда за истраживање Хумболтове фондације 2014. године, као и награда Симонс фондације 2015. и 2021. године. Био је гостујући професор на Макс Планк Институту за квантну оптику у Гархингу (Минхен) 2015. године, 2019. године на Универзитету Стенфорд, као и 2020. године на Универзитету Калтек.

Америчко друштво физичара је 2012. године изабрало проф. Демлера за истакнутог члана. Проглашен је за високоцитираногистраживача (првих 1%) од стране Web of Science за године 2014. и 2017-2020.

Током боравка у Србији, Демлер ће подетити и Институт за физику у Београду и обићи неке од центара изврсности.

АПСТРАКТ ПРЕДАВАЊА


Quantum Simulators: Pointillist perspective on many – body physics

Kвантни симулатори: Поeнтилистичка перспектива физике вишечестичних система

Проф. др Еуген Демлер (Prof. Dr. Eugene Demler)
Швајцарски технички универзитет у Цириху (ETH Zurich, Switzerland)

Ово предавање ће на популаран начин представити експерименталне емулаторе Ферми-Хабард модела, једног од фундаменталних модела у физици кондензоване материје. Нови експерименти у оптичким решеткама, са резолуцијом на нивоу појединачних атома, омогућавају директан увид у многочестична стања оваквих система. Предавач ће дати преглед сазнања из тих експеримената о особинама допираних Мотових изолатора, укључујући и демонстрацију спаривања изазваног магнетним корелацијама. Поред тога, дискутоваће и нове перспективе за проучавање кинетичког магнетизма које пружају експерименти са ултрахладним атомима у муаре (moiré) материјалима.