
„Модерна технологија уопште не може да се разуме без физике која мене занима, а то је квантна физика. Ако вас занимају ‘велика питања’ о Универзуму и његовом пореклу, многе идеје у Стандрадном моделу се ослањају на решења и открића у физици чврстог стања, као нарушење симетрије код суперпроводника“, каже Еуген Демлер, један од водећих теоријских физичара у свету у широј области јако корелисаних квантних система, током посете Институту за физику у Београду.

Проф. Демлер је угледан и вишеструко награђиван научник чији је пионирски рад усмерио нову област квантних симулатора ка коришћењу ултрахладних атома у оптичким решеткама за симулирање чврстог стања материје.
Он је нови истраживачки приступ применио на анализу неравнотежних вишечестичних квантних система. Његови резултати допринели су развоју нових метода за оптичку контролу особина комплексних материјала (нпр. појачање суперпроводности) и нових оптичких нано-уређаја као што су оптички транзистори који могу да се контролишу помоћу појединачних фотона.


„Најузбудљивије ми је да се бавим облашћу која је блиско повезана са експериментом. Не осећам се добро и не волим да дајем закључке који ће тешко ускоро (или никада) бити тестирани у експерименту. Волим да радим са подацима које ћете проверити у природи. И природа ће вам рећи“, каже проф. Демлер.
Он је почетком септембра посетио Србију и у Српској академији наука и уметности одржао предавање „Kвантни симулатори: Поeнтилистичка перспектива физике вишечестичних система“ (Quantum Simulators: Pointillist Perspective оn Many-Body Physics) које је изазвало велико интересовање међу физичарима.

„Још кад сам почео каријеру у Бостону, имао сам прилику да упознам много српских физичара и неки од њих су ми постали лични пријатељи. Мислим да се овде добија изврстна обука у физици која потом може да се надогради у свету и зато су неки од српских физичара тако успешни“, наводи проф. Демлер.
Током посете Институту и обиласка лабораторија и центара изврсности, Демлер је провео сате у разговору са великим бројем истраживача који су били заинтересовани за његов рад.


„Посебно ми је задовољство што сам сада имао прилику да дођем у Институт за физику у Београду и заиста сам задивљен. Овде је физика на заиста високом нивоу. Посебно ми је драго да видим како људи из Института истински сарађују са научницима у свету и како са малим средствима успевају да учине важне ствари“, наводи проф. Демлер.

Демлер је у групи од 1% најцитиранијих научника у свету. Након што је студирао теоријску физику на Институту за физику и технологију и на Институту за физику Лебедев у Москви, студије је наставио на Универзитету Стенфорд, где је докторирао 1998. Године. Усавршавао се на Институту за теоријску физику у Санта Барбари и на Универзитету Харвард где је изабран у редовног професора. Од 2021. године се вратио у Европу и каријеру наставио као редовни професор физике на Швајцарском техничком универзитету у Цириху (ETH Zurich). Додељена су му бројна угледна признања, а Америчко друштво физичара га је изабрало за истакнутог члана.
Фотографије: Марија Јанковић/Институт за физику у Београду