Ласерска хирургија гљива штеточина

08. марта 2024.

(ВИДЕО) Истраживачи Лабораторије за биофизику Института за физику у Београду развили су низ експерименталних техника и метода које могу да помогну решавању проблема фитопатогена на усевима. Они користе најсавременије линеарно оптичке микроскопске и електрофизиолошке технике и проширују њихову примењивост на агенсе за биоконтролу на бази гљива који се користе за заштиту животне средине заменом уобичајених хемијских пестицида.

О пројекту BioPhysFUN (Advanced Biophysical Methods for Soil Targeted Fungi-Based Biocontrol Agents) финансираног од стране Фонда за науку Републике Србије кроз Програм сарадње науке и привреде, за нову епизоду Погледа у физику названу ”Ласерска хирургија гљива штеточина” говоре др Александар Крмпот из Лабораторије за биофизику Института за физику у Београду, који је и руководилац пројекта. Наше саговорнице су и Марта Букумира из ове лабораторије, као и Тања Пајић са Биолошког факултета Универзитета у Београду који је, уз Институт за биолошка истраживања “Синиша Станковић” партнер на пројекту.

Поглед у физику, Еп. 2 – Ласерска хирургија гљива штеточина

АУТОРИ: Марија Ђурић, Слободан Бубњевић, Јована Николић

СНИМАЊЕ И МОНТАЖА: Алкесандар Мијаиловић

ПРОИЗВОДЊА: Институт за физику у Београду, 2023.