Директор Института о мерењу времена

09. фебруара 2024.

У Дневнику 1 Радио-телевизије Србије у среду, 7. фебруара 2024. године емитован је прилог новинарке Тијане Николић у ком директор Института за физику у Београду, др Александар Богојевић говори о мерењу времена.

Др Богојевић је говорио о атомским часовницима који су некада били стандард у мерењу времена па је Институт док их је користио имао најпрецизније мерење времена у региону.

„Да би атомски сатови били прецизни морају да се хладе али не течним азотом који је релативно јефтин, него течним хелијумом“, рекао је у прилогу др Богојевић објашњавајући зашто се више не користе али додао и да сада постоје нове методе за мерење времена.

„Атомским сатовима мерите брзину вибрације побуђених нивоа у неким атомима и узимате њих као стандард. То даје милијардама пута прецизнију дефиницију шта је једна секунда у односу на механичке часовнике. Међутим, сада гледате у небо и неке објекте који се зову пулсари и из њих можете још прецизније да разлучите милијардите делове секунде“, каже др Богојевић.