Изванредан успех ученика из Србије на Европској олимпијади из физике

20. августа 2020.

На 4. Европској олимпијади из физике за ученике средњих школа, ученици из Србије постигли су изванредан успех, освојивши две златне, једну сребрну и две бронзане медаље. Европска олимпијада из физике (EuPhO) одржана је на даљину, од 20. до 26. јула, а на њој је учествовало више од 250 ученика из 57 европских и гостујућих земаља.

Богдан Рајков и Добрица Јовановић, ученици Математичке гимназије у Београду, освојили су златну медаљу, Петар Самарџић из Математичке гимназије у Београду сребрну, док су ученици исте школе Душан Бегуш и Страхиња Николић освојили бронзану медаљу. Наставници наших такмичара су Наташа Чалуковић, Иван Станић и Бранислав Цветковић.

Посебно треба напоменути да су Богдан Рајков и Добрица Јовановић заузели прва два места у званичном апсолутном пласману који укључује само европске земље, тако да представљају апсолутне победнике такмичења, као и да је Србија екипно међу најбољим европским земљама.

Ове године је екипа Србије први пут учествовала на овом такмичењу. Европска олимпијада је најпрестижније такмичење из физике ученика средњих школа у решавању задатака, уз Међународну олимпијаду из физике на којој Србија традиционално учествује, али која ове године није одржана због пандемије корона вируса.

Планирано је да Европска олимпијада буде одржана у Румунији, али то није било могуће због пандемије, па су ученици радили задатке из својих земаља. Kонкуренција је била значајно појачана због учешћа гостујућих ваневропских екипа које су, као и Србија, биле заинтересоване за учешће због неодржавања Међународне олимпијаде.

Учешће Србије на овом такмичењу, избор екипе и припреме за такмичење организовали су истраживачи из Института за физику у Београду. Ученици из Србије су задатке и радили у просторијама Института, уз поштовање свих прописаних епидемиолошких мера.

О регуларности такмичења старали су се стручни руководиоци тимова у земљама учесницама, као и комитет олимпијаде који је пратио радове тимова из свих земаља путем видео линка.

Званична страница такмичења: EuPhO 2020.

Страница са више информација о учешћу Србије: Такмичења

Фотографија: Зум кадар екипе Србије са руководиоцем Академског комитета Европске олимпијаде из физике, Јаном Калдом