Слободан Бубњевић

10. новембра 2023.

У оквиру семинара Института за физику у Београду посвећеног историји науке и теорији сазнања, у уторак 14. новембра 2023. године у 13 часова у читаоници библиотеке „др Драган Поповић“, Слободан Бубњевић (Институт за физику у Београду) одржаће предавање:

Алхемија бомбе: Неколико увида у драматичну историју и последице развоја нуклеарне технологије

САЖЕТАК:

Поводом научнопопуларне књиге „Алхемија бомбе“ која је објављена у августу 2023. у издању „Лагуне“, осврнућемо се на неке увиде из узбудљиве историје нуклеарне технологије. Сложени однос науке и друштва може се, као огледни случај, осветлити кроз екстремне примере из нуклеарне историје, будући да је реч о открићу које је у релативно кратком периоду извршило далекосежан утицај на друштвене односе који ни данас није престао. Није неопходно да познајете структуру атомског језгра или да разумете силину ланчане реакције, довољно је само да неко у просторији изговори једну од тих застрашујућих речи – Хирошима, Чернобиљ, Фукушима – зли дуси нуклеарне физике одмах ће извирити из мрачних углова. Нуклеарна технологија, проистекла из развоја квантне, а посебно нуклеарне физике, изменила је свет, политичке односе, као и свакодневицу људи више него иједно друго савремено откриће. Истовремено, нуклеарна пролиферација снажно је утицала и на развој саме физике у 20. веку. Како је до тога дошло? Поступна еволуција страха и на њему изграђених интеракција до којих су нуклеарна открића довела може се, уз шири социјални ии научни контекст, описати кроз анализу конкретних топонима локација на планети где је коришћење енергије атома оставило трајне ожиљке и прерасло у својеврсне симболе савременог доба.