Aмерички иноватор и футуриста Реј Kурцвејл у запаженој књизи Singularity is near пре две деценије анализирао је законитости по којима се експоненцијалном брзином развија технологија. Курцвејл је дао неколико предикција, међу којима је и процена да ће до 2045. доћи до појаве сингуларитета, што је тренутак кад ће човек уз помоћ генералне вештачке интелигенције превазићи своје физичке и интелектуалне оквире.
Сингуларитет је био тема првог скупа у оквиру новог програма „Разговори о будућности“ који је одржан на Институту за физику у Београду у уторак, 12. новембра. Програм „Разговори о будућности“ настао је по идеји др Александра Белића који је, уз подршку Одељење комуникација Инстита, био организатор скупа.
Kолико је добра Kурцвејлова процена и којим се темпом до сада развијала вештачка интелигенција? Да ли је сингуларитет стварно близу? Шта су последице, шта очекивања, а шта реалне могућности? Уводничари на скупу који су о овим питањима дискутовали долазе из више области: др Вид Штимац, економиста и програмски менаџер у Програму за развој Уједињених нација (UNDP), др Тања Вуков, биолошкиња са Института за биолошка истраживања ”Синиша Станковић”, проф. др Слободан Перовић са Филозофског факултета Универзитета у Београду и Мирослав Стевановић, доктор политичких наука и ванредни професор на Универзитету Унион.
Скупу су присуствовали домаћи истраживачи, мислиоци и аналитичари из већег броја институција, од факултета и института Универзитета у Београду и Природно-математичког факултета у Новом Саду до представника СФ друштва „Лазар Комарчић“ и других организација.
У пријатној и конструктивној атмосфери, дијалог на скупу био је необично жив. Подстакнути излагањима др Белића и уводничара, разговору су се придружили и други учесници из публике који су проширили инспиративну и узбудљиву дискусију о будућем напретку вештачке интелигенције и њеним последицама.
Програм ”Разговори о будућности” посвећен атрактивним, мултидисциплинарним темама организује се у простору у Институту за физику под називом Таван који је замишљен као место сусрета истраживача и мислилаца из разних делова академске заједнице.
Фотографије: Бојан Џодан