
Европски пројекат ARTEMIS у коме учествују и истраживачи из Института за физику предвођени др Бранком Коларићем, а који је посвећен квантној механици, отворио је простор сарадње и са стрип-ауторима.
Тим поводом координаторка пројекта ARTEMIS, др Антонела Ферара из италијанског Националног истраживачког савета (CNR) говори о значају стрипа и графичке уметности за представљање феномена из области физике.
„Комбиновањем визуелних елемената и приповедања, лакше можемо објаснити сложене концепте на занимљив и разумљив начин. Стрипови су посебно ефикасни да дођемо до шире публике у којој има и оних који немају научно образовање. Стрипови поједностављују идеје истраживања и подстичу радозналост па их у ARTEMIS пројекту видимо као креативан начин повезивања истраживача и јавности. Наиме, сложене идеје претварају у приче које инспиришу и информишу.“
О стрипу као начину научне комуникације говори и Стивен Тосејн, графички уметник из Белгије, такође укључен у пројекат ARTEMIS.
„Када су се срели Алберт Ајнштајн и Чарли Чаплин 1931. године, Ајнштајн је рекао: Оно чему се највише дивим у Вашој уметности је универзалност. Не кажете ни реч а свет Вас разуме. Чаплин је одговорио: Тачно. Али, Ваша слава је још већа. Цео свет Вам се диви иако не разуме ни реч од онога што говорите.
Управо зато свакодневне уметничке форме, међу којима је и стрип, могу помоћи да разумемо неопипљиво. Они командују лако и разумљиво и већина нас разуме њихове конвенције. Знамо функцију говорног балона и можемо да препознамо да ли нацртани јунак говори, виче или сања.
Ту нема граница и баријера – оно што уметник стави на папир, нема потребе да се тестира и провери. Зато је Тинтин био на Месецу 1953. године, 16 година пре правог слетања човека на Месец. Дакле, нацртани лик помаже да концепт постане стварност на веома једноставан, узбудљив и духовит начин.
Ми илустратори годинама причамо о ванземаљском животу, чинимо неког невидљивим пуцкетањем прстима, користимо црне рупе и временске машине да путујемо кроз простор и време и телепортујемо се без икаквог напора у другу димензију. Чекамо само бриљантног научника да то реализује.