IPB

Серија узбудљивих предавања о новим материјалима у Коларцу

28. марта 2025.

Институт за физику у Београду и Задужбина Илије М. Коларца организују од 25. марта до 22. априла 2025. године серију предавања о новим материјалима. Под називом ”Доба нових материјала”, нови циклус предавања одржава се уторком у 18 часова у Малој сали Задужбине.

Кроз нове циклусе предавања, из године у годину, у сарадњи Института и Коларца, широј публици представљају се различите физичке науке и бројне теме којима се савремени физичари баве. Овог пролећа, узбудљива предавања оджаће истраживачи из Центра за чврсто стање и нове материјале Института за физику. Овај Центар је у фокус истраживања поставио проучавање оптичких, транспортних и магнетних својстава широке групе материјала, и посебно њихова вибрациона својства. 

Циклус започиње у уторак, 25. марта 2025. године предавањем др Ненада Лазаревића који ће говорити о ”Гвозденом добу суперпроводности – случај Fe(Se:S)”, као и улози Центра за чврсто стање којим др Лазаревић руководи, у глобалном контексту истраживања квантних материјала. Посебна тема биће допринос разумевању фундаменталних феномена и правце будућег развоја.

У уторак, 1. априла др Емил Божин говориће о „Детекцији наноскалских скривених фаза у квантним материјалима на великим истраживачким постројењима“. Др Емил Божин је један од водећих светских физичара који се крајем 2024. године из Сједињених Америчких Држава, из престижне Националне лабораторије Брукхејвен, вратио у Србију. Његово предавање у Коларцу посвећено је најсавременијим експерименталним поставкама на великим синхротронским, неутронским и ласерским постројењима са слободним електронима, на којима се истражују односи између структуре и својстава материјала у физици и хемији чврстог стања.

Др Јелена Пешић ће 8. априла одржати предавање под називом „Револуција 2Д материјала: Потенцијал полупроводничких наномрежа”, у ком ће представити дводимензионалне материјале, попут графена и молибден дисулфида који привлаче огромну пажњу због својих изузетних физичких, хемијских, електронских, оптичких и механичких својстава и узбудљиве могућности примене.

Др Анђелија Илић ће на свом предавању 15. априла дати преглед дела истраживања Центра за чврсто стање и нове материјале, која су по својој природи мултидисциплинарна и у великој мери усмерена ка могућим применама у побољшању свакодневног живота људи. Под називом „Интеракција јона и електромагнетских поља са микро-, нано- и биоматеријалима са потенцијалом примене у развоју нових технологија“, др Илић ће између осталог говорити и о интеракцији јона и електромагнетних поља са микроорганизмима, загађујућим честицама у ваздуху, ткивима, те могућностима развоја сензора, уређаја за комуникацију, али и уређаја за модификацију биолошких узорака.

Циклус у Коларцу завршава се 22. априла предавањем др Бојана Стојадиновића „Истраживање спин-фононске интеракције у мултифероичним наноструктурама: Улога Раманове спектроскопије“. Др Стојадиновић ће представити спин-фононске интеракције, чије је разумевање кључно за контролу магнетних, фероелектричних и магнетоелектричних особина композитних наноструктура.

Предавања се одржавају уторком у 18 часова у Малој сали Задужбине Илије М. Коларца (Студентски трг 5, Београд). Улаз је слободан.

РАСПОРЕД ПРЕДАВАЊА

25. март – др Ненад Лазаревић „Центар за физику чврстог стања и нове материјале у свету квантних материјала: Гвоздено доба суперпроводности – случај Fe(Se:S)“

1. април др Емил Божин „Детекција наноскалских скривених фаза у квантним материјалима на великим истраживачким постројењима“

8. април др Јелена Пешић „Револуција 2Д материјала: Потенцијал полупроводничких наномрежа

15. април др Анђелија Илић „Интеракција јона и електромагнетских поља са микро-, нано- и биоматеријалима са потенцијалом примене у развоју нових технологија“

22. април др Бојан Стојадиновић „Истраживање спин-фононске интеракције у мултифероичним наноструктурама: Улога Раманове спектроскопије“