IPB

Студенти у Институту упоредо са глобалним APS самитом

21. марта 2025.

Студенти из Србије, као и истраживачи три институције које се баве физиком, учествовали су у среду, 19. марта 2025. године у програму Global Satellite Session – Serbia: Novel Topics in Quantum Science and Technology у оквиру једне од највећих научних конференција посвећених савременој физици.

Конференцију под називом Global Physics Summit у марту ове године организује престижна организација American Physical Society (APS). Ове године конференција се одржава у Анахајму, у Калифорнији.

Српски научници говорили су у оквиру сателитске виртуелне сесије поводом стогодишњице квантне механике о различитим проблемима квантне физике који се истражују у Србији. Програм који су организовали Институт за физику у Београду, Природно-математички факултет Универзитета у Новом Саду и Физички факултет Универзитета у Београду, могли су да прате и студенти.

Упоредо са овим догађајем, истог дана, a на радост истраживача и запослених, Институт за физику у Београду посетила је велика група студената физике из Београда и Новог Сада.

Упознавање са Институтом, који су многи од студената први пут посетили, почело је у читаоници библиотеке „Др Драган Поповић“ где им је директор др Александар Богојевић представио ову установу. Др Богојевић је студентима говорио о организацији истраживачког рада, центрима и лабораторијама, некима од тема којима се истраживачи баве, али и циљевима Института.

Након презентације, студенти су подељени у групе обишли неколико лабораторија у којима су имали прилику да од истраживача чују нешто више о темама којима се у свом раду баве, али и да виде како изгледа радни дан у лабораторији.

Студенти су посету описали као добру прилику да виде како изгледа посао физичара, за који ће се многи од њих определити, а постављали су и питања везана за мастер студије, каријеру као и конкретна питања из физичких наука.

Када је реч о самом догађају, он је одржан од 19:30 до 21:30 на сајту организације American Physical Society. Програм је модерирала проф. др Милица Павков Хрвојевић.

У уводном предавању проф. др Часлав Брукнер говорио је о прошлости и будућности квантне механике. „Време је да у потпуности прихватимо квантну механику и истражимо њене дубоке импликације на наше разумевање простор-времена, референтних оквира и каузалног поретка“, рекао је проф. др Брукнер.

У оквиру програма одржана су и следећа предавања: проф. др Владан Вулетић, Towards fault-tolerant quantum computing with neutral atoms, др Ана Худомал, Simulating quantum many-body scars with Rydberg atoms, др Иванка Милошевић, Quantized charge flow and topological phenomena in carbon nanotubes, др Петар Мали, Renormalization group techniques applied to non-stabilizerness, и др Антун Балаж, Novel quantum phases: dipolar quantum droplets and supersolidity.

Студенти и истраживачи програм су пратили путем видео линка.

Фото: Бојан Џодан