Физичарке из Института за физику, др Магдалена Ђорђевић и др Лидија Живковић, објавиле су рад у престижном часопису за фундаменталну молекуларну биологију, Nucleic Acids Research, који повезује теоријску физику са молекуларном биологијом.
Рад “Nonlinear regulatory dynamics of bacterial restriction-modification systems modulates horizontal gene transfer susceptibility” се бави динамиком трансфера ДНК између различитих бактерија, укључујући и детерминанте патогености, попут гена за резистенцију на антибиотике.
Уз др Ђорђевић и др Живковић, рад потписују и др Хонг-Ју Оу са Универзитерта Шангај (State Key Laboratory of Microbial Metabolism) и др Марко Ђорђевић из Групе за квантитативну биологију Биолошког факултета Универзитета у Београду. Рад је настао је у оквиру пројекта q-bioBDS који је финансиран од стране Фонда за науку Републике Србије у оквиру позива Идеје.

Како је навела др Магдалена Ђорђевић, која је први аутор, овај рад аналитички и нумерички испитује бифуркације (бистабилност) у експресији рестрикционо-модификационих система бактерија, моделованих помоћу статистичке механике.
”Ови системи модулишу трансфер ДНK између различитих бактерија, укључујући и трансфер детерминанти патогености, као што су гени за резистенцију на антибиотике. Детерминистички и стохастички модели коришћени у раду омогућили су теоријски оквир за разумевање и интеграцију широког спектра експерименталних података”, каже др Ђорђевић.
Она наводи како основни резултат рада показује да механизми ћелијске регулације промовишу хетерогеност у пропустљивости баријере за хоризонтални трансфер гена, на пример кроз постојање субпопулације ћелија које лакше интегришу патогене гене.
Рад у часопису Nucleic Acids Research