
Престижна међународна научна конференција Advances in Solid State Physics And New Materials, коју организују Институт за физику у Београду и Српска академија наука и уметности, отворена је у понедељак, 19. маја 2025. године у Свечаној сали САНУ.
Конференција, која траје до 23. маја, посвећена је новим продорима и сазнањима у области физике чврстог стања и нових материјала, а организује се поводом важне годишњице. Наиме, ове године се навршава 30 година од оснивања Центра за физику чврстог стања и нове материјале који је, као светски препознатљив центар, у Институту за физику утемељио академик Зоран Поповић са сарадницима.
Током пет дана на конференцији ће држати предавања и учествовати у радионицама истраживачи из целог света, као и домаћи истраживачи, а сви програми ће се одвијати у просторијама САНУ.


На почетку конференције, присутне је поздравио председник САНУ, академик Зоран Кнежевић у име домаћина. Овом приликом честитао је значајан јубилеј Центру који је утемељио академик Поповић.
На отварању је госте поздравио и директор Института за физику у Београду, др Александар Богојевић, који је укратко представио Институт нагласивиши да је Центар за физику чврстог стања и нове материјале важан део историје и будућности Института. Др Богојевић је посебно истакао да се Центар развијао у тешким временима, док данас окупља велики број релевантних истраживача који раде на врхунској опреми и освајају најпрестижније европске пројекте.

О самом Центру и његовој историји говорио је руководилац др Ненад Лазаревић, док је своја размишљања поделио и оснивач академик Зоран Поповић.
„Од оснивања Института за физику један од задатака је изучавање физике чврстог стања“, рекао је академик Поповић и додао је да су истраживачи Центра до сада учествовали на више од 40 међународних пројеката и објавили више од 800 научних радова.
Др Емил Божин је присутне упознао са пројектом Hidden phases in 2D quantum materials који је омогућио његов повратак из Сједињених Америчких Држава у Институт за физику. Осим тога, др Божин је говорио и о међународној сарадњи и охрабривању истраживача.


„Када сам први пут посетио Центар, био сам импресиониран опремом, бројем радова, образовањем студената и младих истраживача“, рекао је редовни гост и сарадник Института за физику, др Руди Хакл са Техничког универзитета у Минхену.
Руководилац Центра др Ненад Лазаревић је на отварању конференције захвалио колегама које су омогућиле да се овај догађај реализује нагласивши да је ова конференција круна досадашњег рада.


Конференција је отворила читав низ значајних тема, а у оквиру конференције организоване су и две постер сесије у згради САНУ на којима су представљени бројни истраживачки резултати. Уз то, у току конференције организоване су и три пратеће радионице: Advanced Materials in Cultural Heritage Protection, Bioaerosols and nanoaerosols: interdisciplinary approaches in microbiology и Computational analysis and modeling of biological materials.
Пажњу јавности привукло је и популарно предавање америчког физичара др Питера Хиршфелда на тему из историје истраживања суперпроводности под насловом Superconductivity: there’s plenty of cream at the bottom.


Фотографије: Марија Јанковић