Поводом деценије од смрти др Драгана Поповића, на Институту за физику у Београду у четвртак, 27. марта организована је једнодневна меморијална научна конференција посвећена др Поповићу. Конференција је један од догађаја у низу којима је Институт обележио годишњицу смрти свог дугогодишњег директора и драгог колеге. Претходно је организован скуп на коме је у присуству породице откривена биста др Поповића.

Конференцију су организовали чланови Групе за гравитацију, честице и поља и Лабораторије за физику високих енергија у којима истражује већина некадашњих сарадника др Поповића. Теме које су представљене током конференције долазе из области научног интересовања др Поповића – теоријске и експерименталне физике високих енергија, релативистичке физике, квантне гравитације и сродних области истраживања.
Конференцији су присуствовале бројне колеге и блиски сарадници др Поповића који су дошли из различитих истраживачких установа, затим чланови његове породице као и студенти и млади истраживачи који нису познавали др Поповића, али су желели да се упознају са његовим истраживачким радом и областима интересовања.

Меморијални скуп поздравним говором отворио је директор Института др Александар Богојевић, који је говорио о наслеђу др Драгана Поповића и потоњем развоју Института за физику на плану међународне сарадње, повратка дијаспоре и неговања квалитета истраживања.
На скупу је приказан кратак филм о животу и раду др Поповића и прочитано је писмо Цунуео Умеција, професора емеритуса са Кјото универзитета у Јапану који је био близак пријатељ и сарадник др Поповића и који је овом приликом желео да подсети на његов значај и на дугогодишњу сарадњу и пријатељство које су неговали.


Чланови организационог одбора конференције, др Бранислав Цветковић, др Марко Војиновић и др Ненад Врањеш истакли су како, у складу са вечитим интересовањем и ентузијазмом др Поповића за фундаменталну физику, предавања са овог скупа покривају сам врх модерне физике високих енергија и гравитације данас.
”Један од циљева овог скупа био је и да младим истраживачима приближимо рад Драгана Поповића и укажемо на његов значај не само као директора, већ и као неког ко је постављао правце истраживања у теорији елементарних честица, како у теоријској, тако и у експерименталној физици на крају прошлог и почетку овог века”, рекао је др Бранислав Цветковић.


Научни део скупа почео је предавањем проф. др Бранислава Саздовића From symmetry group to free field equations. Предавачи су били и др Ненад Врањеш са темом Precision measurements of Standard Model parameters at the ATLAS experiment at CERN, проф. др Маја Бурић која је говорила о ”геометрији и физици 3.0”, академик Ђорђе Шијачки са темом Standard Model – beyond and aside и проф. др Воја Радовановић чија је тема била BV quantization of braided field theories.



ФОТОГРАФИЈЕ: Бојан Џодан