Истраживачи Института за физику у Београду у оквиру твининг пројекта BioQantSense сарађују са колегама из две еминентне европске истраживачке установе, Универзитета Фридрих Шилер у Јени и италијанског Националног истраживачког савета (ЦНР). Партнер на овом пројекту је и Биолошки факултет Универзитета у Београду. Кроз пројекат се развија једна нова мултидисциплинарна област, квантна биофотоника, а главни циљ је подизање научне изврсности Института за физику у Београду кроз развој најсавременијег центра за квантну биофотонику. Како се пројекат развија из угла италијанског Националног истраживачког савета разговарали смо са Ђулијом Адембри из Националног института за оптику при овом савету.

Која је улога Националног истраживачког савета у спровођењу пројекта BioQantSense?
ЂУЛИЈА АДЕМБРИ:
Национални истраживачки савет (CNR) је највећа државна истраживачка институција у Италији, једина у надлежности Министарства за истраживања која обавља мултидисциплинарне активности. CNR учествује у активностима пројекта BioQantSense преко Националног института за оптику у Фиренци (CNR-INO) са циљем да подржи Центар за фотонику Института за физику у Београду у процесу унапређења научне изврсности у биофотоници и побољшању капацитета за управљање пројектима.
Научна обука, односно пројектна сарадња, реализује се у лабораторијама CNR-INO које се налазе у Европској лабораторији за нелинеарну спектроскопију (LENS) у универзитетском кампусу у Сесто Фјорентину, док се обука из пројект менаџмента одвија у простoријама CNR-INO у Арчетрију.
Верујете ли да овакав пројекат може да трансформише и унапреди истраживачке капацитете Центра за фотонику Института за физику у Београду?
Мислим да овај пројекат представља одличну прилику да ваш Центар анализира своју позицију у европској научној панорами у области биофотонике и квантне биофотонике упоређујући се са два различита европска примера научне изврсности као што су CNR-INO и Универзитет Фридрих Шилер. Интензиван програм трансфера научних вештина омогућава нам да имплементирамо нове методологије које ће бити интегрисане у ваше већ постојеће поставке, али и да поставимо нову инфраструктуру за потпуно нове линије истраживања. Пројекат обухвата и јачање организационих аспеката Центра за фотонику ради повећавања капацитета за привлачење и управљање спољним изворима финансирања, а посебно европским. У тренинге су укључени истраживачи у разним стадијумима каријере, од истраживача сарадника до научних саветника, али и менаџмент и административно особље Института, што ће помоћи Центру да постигне трансформацију коју је сам себи задао, односно да прошири вештине и капацитете на научном и административном нивоу.
Како оцењујете напредак Центра и Института?
Институт за физику је добио важне структурне инвестиције које ће омогућити развој научне изврсности и капацитета за привлачење финансијских средстава. Организациона структура је ојачана како би се пружила боља подршка истраживачима у тражењу финансирања и колаборација са потенцијалним националним и међународним партнерима. Пројекат BioQantSense је дошао у право време за побољшање Центра за фотонику, што се уклапа у дугорочни план развоја Института.
Шта можете рећи о раду са колегама са Института? Шта мислите о овој сарадњи?
Приметила сам велику спремност за сарадњу на Институту, како међу истраживачима тако и међу административним особљем са којим комуницирам. Поред бројних онлајн састанака, лични контакт омогућен кроз пројектне посете је био фундаменталан.
Приликом моје посете Институту, наишла сам на лепу добродошлицу и велику спремност за сарадњу. Имала сам прилику да се директно упознам са руководством и администрацијом која учествује у реализацији међународних и домаћих пројеката на Институту за физику и да им презентујем CNR и CNR-INO методологију управљања комплетним пројектним циклусом. Верујем да је та размена пракси важна за оба института: презентовање људима ван матичне организације функционисање организационо-менаџерске структуре може помоћи идентификацији слабих тачких и унапређењу процеса рада.
Шта је највећа компаративна предност Института за физику у Београду?
Чињеница да је Институт за физику институт од националног значаја који је прималац великих инвестиција на националном нивоу и чији истраживачи уживају изузетан међународни углед, доприноси привлачењу све значајнијих средстава из европских фондова што представља снажну конкурентну предност института.
Како видите будућу сарадњу са Институтом у погледу управљања и администрације?
Верујем да су пројектне размене и посете поставиле основу за будућу сарадњу и изван овог пројекта. Желела бих да наставим сарадњу са Институтом и на другим пројектима, на пример онима коју су усмерени ка валоризацији резултата истраживања и трансферу иновација и технологија.