
Истраживачи и управа Института за физику у Београду и ове су године посетили астрономски камп на Летенци. Камп је одржан од 11. до 14. јула на Фрушкој Гори, традиционално на локалитету Летенка, поред истоименог покрајинског одмаралишта где је својевремено, пре пола века, подигнуто омладинско насеље.
Смештени у шаторима, астрономи су овде имали прилику за бројна осматрања, али и за изузетно богат предавачки програм. Астрономски камп Летенка већ годинама окупља астрономске ентузијасте и љубитеље природних наука из целог региона Западног Балкана и полако је прерастао у један од највећих догађаја аматерске науке у Србији. Кампом руководи Александар Зоркић и екипа славног „Астрономског магазина“.

Овогодишњи камп је забележио рекордну посету са више од 400 гостију, док је њих 301 одсело у кампу и учествовало у ноћним посматрањима. Камп се суочио и са изазовом изузетно високих температура и недостатком воде, али је, упркос томе, успешно организован. Одржано је више десетина предавања током четири дана кампа.
Стратешки партнер Института, Природно-математички факултет Универзитета у Новом Саду, као и претходних година организационо је помагао одржавање кампа, што природно укључује и Институт за физику Београду. Уз то, као институт од националног значаја за Републику Србију, Институт негује сарадњу са овом драгоценом иницијативом јер су програми попут АК Летенка кључни за развој културе науке, ширење знања у друштву и неговање научног подмлатка.

Сарадници Института су и ове године учествовали су у предавачком делу програма. Директор Института, др Александар Богојевић одржао је предавање о изазовима модерне науке у коме се осврнуо на питање неговања креативности, док је др Тања Берић која на Институту отвара истраживања у области астробиологије одржала предавање о „теорији еволуције свега“.
Један од наших познатих астронома осматрача, Игор Смолић из Института, одржао је предавање о комети C/2023 A3 која је откривена прошле године и која би овог септембра требало да буде видљива голим оком. Руководилац Одељења комуникација Института и аутор књиге „Алхемија бомбе“, Слободан Бубњевић, учествовао је у програму о нуклеарним реакторима.
Предавања ове године су држали предавачи из многих научних установа, од гостију из иностранства, преко професора са ПМФ-а у Новом Саду и са више факултета Универзитета у Београду и Нишу, до председника САНУ, академика Зорана Кнежевића.


Фотографије: Астрономски магазин (А. Зоркић, Н. Ловрић) и ИПБ – С. Бубњевић