Последњи дан планете Земље

11. априла 2019.

Да ли вас више чини равнодушним фраза “климатске промене” или онда друга, “глобално загревање”? Након што су теме претходних трибина у Великој сали Студентског културног центра привукле на стотине и стотине посетилаца, сада разговарамо о променама климе и изумирању живота на Земљи, што ретко покреће публику у Београду, али није ништа мање драматична и занимљива тема. И заправо, тиче се сваког живог бића на планети. Придружите нам се на трибини Института за физику у Београду у оквиру иницијативе “Наука кроз приче” у четвртак, 18. априла у 19 часова, у Великој сали СKЦ. Улаз је слободан

Уочи предстојећег Дана планете Земље о изазовима који очекују живи свет говоре:

• Др Владимир Ђурђевић, климатолог, Физички факултет у Београду
• Др Андреја Стојић, физичар, Институт за физику у Београду
• Др Урош Савковић, биолог, Институт за биолошка истраживања “Синиша Станковић”
• Душка Димовић, активисткиња, World Wide Fund (WWF)

Модератор трибине је Слободан Бубњевић.

Да ли вас вести о променама климе и драматичном изумирању живог света ипак остављају хладним зато што вам се чини да је реч о глобалном феномену који се ваш лично не тиче? Нажалост, целокупна савремена научна продукција показује да се убрзане промене у атмосфери које су последица повећане емисије ЦО2 тичу не само на нас, него и сваки други организам на планети. И док се доносиоци одлука исцрпљују новим протоколима, резолуцијама, квотама, планета се већ убрзано мења. Тренутна стопа изумирања врста је 100 до 1000 пута већа него у претходним геолошким епохама. Да ли је прекасно? Kако модерна наука види будућност? Шта можемо да учинимо?

Добро дошли!