ТРИБИНА ИНСТИТУТА: Шредингерова мачка у крцатој Великој сали СКЦ-а

На претпразничној, научнопопуларној трибини “Kо је убио Шредингерову мачку” водио се оригиналан, занимљив и на тренутке, потпуно изненађујући разговор о квантној механици, биологији и нарочито – мачкама, мада у сали ипак није било ниједне живе (а ни мртве) мачке.

С друге стране, више стотина људи одазвало се позиву “Науке кроз приче” на ову трибину и у четвртак, 13. децембра, попунило сваки педаљ Велике сале СKЦ. Трећа у овој сезони, децембарска трибина Института за физику у Београду забележила је – једнако као и претходне – импресивну посету.

У фантастичној атмосфери крцате сале, на трибини су говорили др Марко Војиновић, физичар са Института за физику, др Слободан Перовић, филозоф са Филозофског факултета у Београду, др Мирко Ђорђевић, биолог са Института за биолошка истраживања “Синиша Станковић” и др Мирјана Ђурђевић, књижевница. Трибину је модерирао Слободан Бубњевић.

Гости су говорили о славном мисаоном експерименту Ервина Шредингера са мачком, али и о експерименту са два отвора и основама квантне механике, као и разноврсним њеним филозофским интерпретацијама, уз разнолике осврте на историју науке. Упоредо са разговором, на трибини је приказано више видео прилога, док је из кутије, заборављене на сцени (налик на кутију из Шредингеровог експеримента), допирало мјаукање.

На трибини се говорило и о везама физике са биологијом, Шредингеровом раду „Шта је живот“ и открићу ДНK, као и еволуцији самих мачака. У разговору су се појавиле и разнолике рефлексије модерне физике на књижевност и уметност. Разноврсност тема открила је чудну преплетеност фикције и реалности, да би се на крају у разговорима појавио и квантни Деда Мраз.

Током трибине, уз друге најаве и представљање читавог облака научнопопуларних иницјиатива око Института за физику, публици је представљен и независни часопис о науци у друштву „Одисеја“, док је редакција овог новог листа публици у Великој сали СKЦ поклонила више примерака првог броја.

Након што су обновљене ове јесени, трибине Института за физику у оквиру иницијативе „Наука кроз приче“ наставиће се и у наредној години.

ВИДЕО СНИМАК

Видео: Two Tech Solutions