ИНКУБАТОР: Велико интересовање за предавање о иновацијама

Предавање „Од идеје до прототипа“ организовано у оквиру Иновационог инкубатора Института за физику у Београду у уторак, 26. марта 2024. године, изазвало је велико интересовање младих истраживача, а посебно студената Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду, као и студената неколико факултета Универзитета у Београду.

Циљ овог скупа био је да се истраживачким тимовима који су нови у предузетништву, као и младим истраживачима и студентима заинтересованим за иновације, пруже релевантне информације о кључним корацима за развој идеје до прототипа.

Поздрављајући бројну публику и госте Института, др Саша Лазовић, заменик директора за иновације и комерцијализацију, навео је како пројекат инкубатора омогућава да се Институт повеже са широм заједницом. Према његовим речима, током 2023. године иновације и комерцијализација дали су мерљив допринос финансирању Института – око 10 одсто буџета.

Говорећи о овим делатностима, др Лазовић је навео како Институт има две спин-оф компаније од значаја за одбрану Србије, као и да је основао више акредитованих лабораторија које сарађују са привредом. Институт је такође основао Иновациони центар који је окупио важне стручњаке и успешно функционише. Наводећи елементе који су допринели расту иновационе делатности и комерцијализације, Лазовић је додао да је Институт за физику у Београду веома успешан у освајању иновационих пројеката Фонда за иновациону делатност. Подсећајући и како је Институт основао Иновациони инкубатор који је привукао нове људе и компетенције, он је истакао значај подршке коју у овој области пружа Министарства науке, технолошког развоја и иновација.

Предавање „Од идеје до прототипа“ одржао је др Милош Милошевић, научни и пословни саветник у Иновационом центру Машинског факултета у Београду. Др Милошевић води Центар за брзи развој прототипова и такође је и сам учествовао у развоју седам патената, међу којима је и један међународни.

Др Милошевић је током овог скупа говорио о својим искуствима од рађања идеје преко заштите интелектуалне својине до производње нулте серије, фокусирајући се на изазове који се јављају на том путу.

У живој дискусији, учесницима су приближена искуства у томе како идентификовати, валидирати и планирати развој иновативних идеја. Такође су представљене стратегије за формирање ефикасног тима са посебним фокусом на заштиту интелектуалне својине, укључујући стратегије за добијање међународног патента.

Иновациони инкубатор Института за физику у Београду је пројекат који Институт реализује средствима освојеним у оквиру Програма формирања и развоја иновационих инкубатора у научно-истраживачким организацијама Министарства науке, технолошког развоја и иновација. Улога пројекта Иновационог инкубатора, којим руководи Драгана Перовић, јесте да пружи механизме подршке који ће омогућити да иновација настала у научној лабораторији успешно генерише нове технике, производе и процесе.

СЕМИНАР: Петар Петрашиновић

У оквиру семинара Групе за гравитацију, честице и поља Института за физику у Београду, у петак, 29. марта 2024. године у 11 часова, у сали 360 Института за физику у Београду, Петар Петрашиновић (Институт за физику у Београду) одржаће предавање:

2-groups and crossed modules: Classification and algorithm for constructing non-trivial ones

САЖЕТАК:

The 2-groups are category theory generalisations of the usual groups. They are equivalent to crossed modules, consisting of two groups, G and H, the homomorphism ∂ from H to G and the action ▷ from G
to H. One can construct a gauge theory of gravity on a 4-manifold based on crossed modules (like the BFCG theory for the Poincaré 2-group). Besides the usual group axioms, crossed modules must satisfy additional axioms. For this reason, they are much more rigid structures and more difficult to construct. There are some typical examples, but they are very rare and in which either ∂ or ▷ is trivial. In this seminar, I will discuss the properties of their linear structure-differential crossed modules. A possible way to classify these modules will be shown. Together with the classification, a corresponding algorithm for constructing differential cross modules with non-trivial ∂ and ▷ will be presented, which constructs them either for given groups G and H or for given ∂ and ▷.

ПРЕДАВАЊА: др Милован Миливојевић

У оквиру предавања која организује Лабораторија за фотоакустику Института за физику у Београду на тему „Дизајн експеримента и вештачке неуронске мреже“, у четвртак, 28. марта 2024. године у читаоници библиотеке „др Драган Поповић“, др Милован Миливојевић (Катедра за информационе технологије Академије Западна Србија, Ужице) одржаће два предавања:

Од 11 часова – Дизајн експеримента (Design of Experiment – DOE) – историјат, елементи статистике. SPC & DOE. Провера података на normality. Normal Distribution Function. Фишерова расподела, F-test. Једнофакоторна и фишефакторна ANOVA … Пример. Least significant difference bars (LSD). F- дистрибуција. Дијаграм ефеката. Design Expert

Од 12 часова – Централни ортогонални композициони планови експеримента. Минимизација броја експериманата и максимизација добијених информација. Two-Level Factorial Design … Full-factorial design. Интеракција фактора. Two-factor interactions (AB, AC, and BC) и three-factor interaction
(ABC). Half-normal plot.
Фактори који креирају модел. Питања и одговори

ИЗ МЕДИЈА: Директор Института на Радио Београду

„Ми ћемо увек бити доминантно институција са кључним експертизама из области физике и придружених технологија. Али, физика је базична наука која додирује велики број других дисциплина. Оно што је најинтересантније је да управо на тим додирима често је најплодније тло“, рекао је др Александар Богојевић, директор Института за физику у Београду гостујући у емисији „Хоћу да знам“ Радио Београда 2.

Др Богојевић је у емисији гостовао у четвртак, 21. марта 2024. године, а са аутором др Томицом Мишљеновићем је разговарао о бројним актуелностима на Институту међу којима су додела награде „Марко Јарић“, посета Фернанда Феронија, из Националног института за нуклеарну физику (INFN) у Италији и иновациони пројекти.

Емисија „Хоћу да знам“ посвећена је популарној науци и емитује се н Радио Београду 2 од 2020. године. Аутор је др Томица Мишљеновић.

Фото: Бојан Џодан/ИПБ

ПРИЗНАЊА: др Јакши Вучичевићу признање Фонда за науку за изврсност у истраживању

Фонд за науку Републике Србије доделио је др Јакши Вучичевићу, истраживачу Института за физику у Београду, признање за изврсност у истраживању. Церемонија доделе признања одржана је у Југословенском драмском позоришту у среду, 20. марта 2024. године у склопу обележавања пет година од оснивања на догађају „Наука мења свет“.

Признања су добили истраживачи за изузетан допринос науци кроз пројекте Фонда за науку, а додељена су у осам категорија.

Пројекат др Јакше Вучичевића Key2SM (Хладни атоми, Хабардов модел и холографија: Кључ за чудне метале) финансиран је 2020. године у оквиру првог позива Програма за изврсне пројекте младих истраживача (ПРОМИС) Фонда за науку. Две године касније др Вучичевић освојио је престижни грант Европског истраживачког савета (ЕРЦ), трећи по реду у историји домаће науке. 

Фонд за науку Републике Србије основан је 2019. године са циљем да пружи подршку научно-истраживачкој делатности финансирајући пројекте путем јавних позива. Како се на сајту Фонда наводи, до сада је отворено 11 програма у оквиру којих је одобрено 497 пројеката.

Фото: Фонд за науку Републике Србије

ПОГЛЕД У ФИЗИКУ: У пољу квантне гравитације

(ВИДЕО) Kвантна гравитација је новија област теоријске физике описује гравитацију принципима квантне механике.

На Институту за физику у Београду, истраживачи Групе за гравитацију, честице и поља кроз пројекат финансиран у оквиру програма Идеје Фонда за науку Републике Србије баве се управо једним теоријским моделом квантне гравитације.

О пројекту QGHG-2021 за Поглед у физику говоре др Тијана Раденковић, др Игор Салом и др Марко Војиновић.

Поглед у физику, Еп. 3 – У пољу квантне гравитације

АУТОРИ: Марија Ђурић, Слободан Бубњевић, Јована Николић

СНИМАЊЕ И МОНТАЖА: Алкесандар Мијаиловић

ПРОИЗВОДЊА: Институт за физику у Београду, 2023.

ИЗ МЕДИЈА: О добитнику награде „Марко Јарић“

Овогодишња додела награде „Марко Јарић“ привукла је значајну медијску пажњу. Престижну награду која је позната и као „српски Нобел за физику“ за 2023. годину добио је проф. др Илија Зељковић, редовни професор Бостон колеџа за „изузетне доприносе проучавању јако корелисаних суперпроводних материјала на бази купрата и кристалних тополошких изолатора, као и проучавању суперпроводника са Кагоме кристалном решетком“.

На дан доделе награде, у четвртак, 14. марта 2024. године, у Дневнику 2 Радио-Телевизије Србије емитован је прилог о награди „Марко Јарић“. „Водим групу која се бави квантним материјалима. Ми истражујемо нове материјале са неким егзотичним својствима електрона, да бисмо као прво разумели шта електрони раде у материјалима и онда можда направили неке материјале који би могли да се користе у свакодневном животу“, рекао је за Дневник др Зељковић. О значају награде за Дневник је говорио др Александар Белић, председник управног одбора Фондације „Марко В. Јарић“. „Ова награда има тенденцију да буде мост са нашим људима у дијаспори. То ново знање који ће они донети ће одвети до веће снаге и до веће кохезије друштва што ће нам сигурно требати у наредном периоду“, истакао је др Белић.

Дневни лист Политика наводи да др Зељковић завршио Математичку гимназију у Београду 2003. године, а затим основне студије физике и рачунарства на Вашинтгон уноверзитет у Сент Луису. Докторску дисертацију је одбранио на Харварду, а на Бостон колеџу је успсотавио своју групу која се бави синтезом нових материјала и истраживањима помоћу скенирајуће тунелске микроскопије.

Церемонију доделе награде „Марко Јарић“, која је одржана у Свечаној сали Српске академије наука и уметности, пратио је Танјуг, а директан пренос обезбедио је и Институт за физику у Београду.

О награди „Марко Јарић“ и овогодишњем лауреату, писали су и EuroNews, Новости, Нови магазин, Телеграф, Радио-телевизија Војводине, Brainz.

Фото: Бојан Џодан/ИПБ


НАЈАВЕ: Предавање „Од идеје до прототипа“

Иновациони инкубатор Института за физику у Београду организује у уторак, 26. марта 2024. године, у 12 часова у сали „Звонко Марић“ предавање „Од идеје до прототипа“.

Предавање ће одржати др Милош Милошевић, научни и пословни саветник у Иновационом центру Машинског факултета у Београду.

Интерактивно предавање пружа истраживачким тимовима који су нови у предузетништву кључне кораке за развој идеје до прототипа. Учесницима ће бити представљено како идентификовати, валидирати и планирати развој иновативних идеја и како превазићи изазове на том путу. На предавању ће бити представљене стратегије за формирање ефикасног тима са посебним фокусом на заштиту интелектуалне својине, укључујући стратегије за добијање међународног патента.

ПРОЈЕКТИ: Тродневни скуп твининг пројекта BioQantSense

Тродневни скуп у оквиру твининг пројекта BioQantSense отворен је на Институту за физику у Београду.

У посети Институту су гости из Националног института за оптику из Фиренце Националног истраживачког савета Италије (Istituto Nazionale di Ottica, CNR-INO). Пројектним партнерима из Италије и Србије током ове посете у фокусу су пројектни менаџмент и администрација.  

Ђулија Адембри, пројектна менаџерка Националног института за оптику током три дана боравка на Институту пренеће искуства, праксе и процедуре из своје матичне истраживачке институције која има око 180 запослених и учествује у великом броју међународних пројеката.

Теме за разговор су, између осталих, иновације и трансфер технологија, сарадња са ненаучним сектором, централизовани систем пројектног менаџмента Националног истраживачког савета Италије, начини за унапређење активности које су подршка пројектним активностима, научне сарадње, повезивања и прилике за финансирање, привлачење младих истраживача, и друге.

Циљ овог твининг пројекта, као и других, јесте увезивање истраживачких институција држава Европске уније – у овом случају Немачке и Италије – са блиским институцијама из држава кандидата.

У пројекту BioQantSense (Twinning for excellence of the Serbian Research center for quantum biophotonics) који предводи Институт за физику у Београду, осим Националног истраживачког савета Италије (Consiglio Nazionale Delle Ricerche), учествују и Фридрих Шилер Универзитет у Јени, Немачка (Friedrich-Schiller-Universitat Jena) и Биолошки факултет Универзитета у Београду.

Пројекат има за циљ подизање изврсности и угледа Института за физику у оквиру међународне сарадње у научном, менаџерском и административном аспекту. На Институту ће у оквиру пројекта бити успостављена и развијана област квантне биофотонике, и биће надограђени различити истраживачки аспекти биофотонике.