др Џоана Гордон Кејси

22. новембра 2022.

У четвртак, 24. новембра 2022. године, у 12 часова у читаоници библиотеке „др Драган Поповић“ на Институту за физику у Београду, др Џоана Гордон Кејси (Форт Луис Колеџ, Колорадо, САД) одржаће предавање:

Methane satellite data observations, gas phase air pollution measurements, application of calibration techniques based on artificial intelligence

Догађај се организује у сарадњи Института за физику у Београду и Амбасаде САД у Србији уз идеју да се кроз овај и сличне семинаре продуби сарадња са америчком заједницом физичара. Др Кејси је сарадница у амбасади за науку па њен долазак на Институт за физику може бити прилика за проналажење заједничких тема и повезивање експерата.

др Џоана Гордон Кејси је након основних студија физике на Форт Луис Колеџу одбранила мастер рад и докторску тезу из области машинства на Универзитету Колорада у Болдеру. У својим истраживањима се бави квалитетом ваздуха, а поред истраживачког рада помаже ученицима да схвате основне концепте физике и примене их, као и наставницима да направе курикулуме из области науке и инжењерства.

САЖЕТАК ПРЕДАВАЊА:

Emissions of air pollutants and greenhouse gases are often variable in time and spatially complex. Existing instruments and platforms that can be used to measure concentrations to inform emissions and exposure are expensive, making it difficult to collect measurements that are continuous in time while achieving sufficient spatial coverage. Satellite observations and emerging low-cost sensor systems that can be deployed in spatially distributed networks have potential to improve our understanding of emissions and from complex sources and exposure to air pollution. This talk will provide an overview of applications of these emerging tools, including visualization of satellite measurements to identify hotspots and calibration techniques for low-cost gas sensors.