Нобелова награда за физику за 2016. годину

Ilustracija

Краљевска шведска академија наука је 4. октобра 2016. године донела одлуку о додели Нобелове награде за физику за 2016. годину. Једну половину награде добија

Дејвид Џ. Таулес
Универзитет у Вашингтону, Сијетл, САД

док другу половину награде равноправно деле

Ф. Данкан М. Холдејн
Универзитет Принстон, Њу Џерзи, САД

Џ. Мајкл Костерлиц
Универзитет Браун, Провиденс, Роуд Ајленд, САД

за теоријско откриће тополошких фазних прелаза и тополошких стања материје. Популаран текст о додели овогодишње Нобелове награде на српском језику објављен је на сајту Елементаријум ЦПН. Више детаља на енглеском језику се може наћи на веб сајту Нобелове награде

Институт за физику у Београду је посебно поносан јер је Златко Папић, који је код нас докторирао 2010. године под руководством Милице Миловановић радећи као студент у Лабораторији за примену рачунара у науци, сарађивао и био коаутор неколико радова са једним од овогодишњих добитника Нобелове награде, Данканом Холдејном. Након постдоктоских усавршавања на Универзитету Принстон у САД и Периметер институту у Канади, Златко је добио позицију предавача на Факултету за физику и астрономију Универзитета у Лидсу у Великој Британији.