4. 4. 2014. Семинар: Слободан Ничковић

У петак 4. априла 2014. године у 14 часова у сали "Звонко Марић" Института за физику у Београду одржеће семинар

др Слободан Ничковић
спољни сарадник Института за физику и консултант Републичког Хидрометеоролошког завода

Транспорт пустињског аеросола, последице на животну околину и нумеричко моделовање

Минерални аеросол се емитује са пустињских површина када је приземни ветар појачан и када је земљиште довољно растресито и суво. Када се због вертикалног турбулентног мешања нађу довољно високо изнад граничног слоја атмосфере, честице овог аеросола типично микронских размера ношене циркулацијом у слободној атмосфери, могу да пређу дистанце од стотине, а повремено и хиљаде километара далеко од извора. Пустињске честице са емисијом од 1-2 мегатона годишње, уз честице морске соли, су најзаступљенији природни аеросоли. Пустињски аеросол мења атмосферску радијацију и тиме утиче на време и климу Земље. Надаље, најновија истраживања указују да су минералне честице и у малим количинама главни агент за започињање неповратног процеса замрзавања прехлађене воде на већим висинама, утичући тако на формирање облака и падавина, чак и у областима далеко од пустињских извора. Најзад Fe, P и Si у пустињском аеросолу депоновани на отворени океан су главни хранљиви састојци у морском ланцу исхране. Због ових утицаја на животну средину, истраживања процеса и ефеката транспорта пустињског аеросола доживљавају у последњој деценији експлозивни развој. Пратећи такав развој, неколико нових компоненти је укључено у нову генерацију DREAM (Dust Regional Atmospheric Model) модела. У овом предавању нагласак ће бити на опису нових метода као сто су: моделирање минералних фракција пустињског аеросола, примена модела са високим разлагањем, асимилација осматрања аеросола, представљање повратног процеса dust-радијација, и параметризација процеса формирања леда у хладним облацима због присуства пустњског аеросола. Биће приказани резултати верификације модела у односу на лидарска осматрања и мерења оптичке дубине аеросола.

референце:

Nickovic, S., Vukovic, A., and Vujadinovic, M.: Atmospheric processing of iron carried by mineral dust, Atmos. Chem. Phys., 13, 9169-9181, doi:10.5194/acp-13-9169-2013, 2013

Vukovic, A., Vujadinovic, M., Pejanovic, G., Andric, J., Kumjian, M. R., Djurdjevic, V., Dacic, M., Prasad, A. K., El-Askary, H. M., Paris, B. C., Petkovic, S., Nickovic, S., and Sprigg, W. A.:
Numerical simulation of "An American Haboob", Atmos. Chem. Phys. Discuss., 13, 26175-26215, doi:10.5194/acpd-13-26175-2013, 2013

Cziczo, D. J., Froyd, K. D., Hoose, C., Jensen, E. J., Diao, M., Zondlo, M. A., Smith, J. B., Twohy, C. H., and Murphy, D. M.: Clarifying the Dominant Sources and Mechanisms of
Cirrus Cloud Formation, Science, 340, 1320-1324, doi:10.1126/science.1234145, 2013.

Nickovic, S., A. Vukovic, M. Vujadinovic, V. Djurdjevic, and G. Pejanovic, Technical Note: High-resolution mineralogical database of dust-productive soils for atmospheric dust modeling
Atmos. Chem. Phys., 12, 845-855, 2012 www.atmos-chem-phys.net/12/845/2012/ doi:10.5194/acp-12-845-2012